هشدار سازمان بهداشت جهانی: وضعیت سل بحرانی است

هشدار سازمان بهداشت جهانی: وضعیت سل بحرانی است

سلامانه : سازمان بهداشت جهانی هشدار داد، شیوع نوعی از بیماری سل که برابر بسیاری از داروها مقاوم است، در حد بحران است و در سال جاری میلادی حدود 480 هزار نفر به آن مبتلا شده‌اند. هم‌چنین انواع مختلف بیماری سل –که ریه را درگیر می‌کند- در سال 2013 حدود 5/1 میلیون نفر را کشته است.

به گزارش پایگاه خبری «سلامانه» به نقل از سایت «رویترز»، نوعی از بیماری سل وجود دارد که در اثر اشتباه خود انسان‌ها به وجود آمده و برابر بسیاری از داروها مقاوم است. دادن داروهای اشتباه، دادن دوز اشتباه از دارو و ناقص گذاشتن دوره درمان در افراد مبتلابه سل، باعث شده این نوع مقاوم از سل (MDR-TB) به وجود بیاید که درمان آن بسیار سخت‌تر است.


در سال گذشته حدود 9 میلیون نفر به سل دچار شده‌اند که این بیماری در حدود 5/3 درصد آن‌ها –در اندازه‌های مختلف- نسبت به دارو مقاوم بوده است. در بیانیه سازمان بهداشت جهانی آمده: «در بعضی از نقاط، اپیدمی‌های شدیدی وجود دارد، به‌ویژه در شرق اروپا و آسیای مرکزی.» این سازمان هم‌چنین هشدار داده که در خیلی از نقاط، موفقیت درمان «به طرز هشداردهنده‌ای پایین» بوده است.


علاوه بر این، نوع حادتری از این بیماری به نام XDR-TB که درمان آن از MDR-TB هم سخت‌تر و گران‌تر است، در 100 کشور دنیا گزارش‌شده است.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.