ارتباط تعداد تخمک‌ها و یائسگی زودرس با حمله قلبی

ارتباط تعداد تخمک‌ها و یائسگی زودرس با حمله قلبی

سلامانه :  زنانی که دچار یائسگی زودرس می‌شوند، بیش از دیگران درخطر حمله قلبی هستند.

به گزارش پایگاه خبری «سلامانه» به نقل از سایت «دیلی میل»، سن معمول برای یائسگی بین 45 تا 55 سال است و یائسگی قبل از 40 سال را به‌عنوان یائسگی زودرس می‌شناسند. اکنون تحقیقی که در دانشگاه آلاباما انجام‌گرفته، نشان می‌دهد زنانی که دچار یائسگی زودرس می‌شوند، در بقیه عمرشان 2 برابر بیش‌تر از دیگران، در معرض حمله قلبی یا سکته هستند.


شاید دلیل آن در کاهش هورمون استروژن در مقطعی زودتر از حد معمول باشد. این هورمون در تخمدان‌ها تولید می‌شود و عادت ماهانه را تنظیم می‌کند. بنابراین وقتی تخمدان‌ها از کار بیفتند، سطح استروژن هم کاهش می‌یابد و با توجه به اینکه این هورمون می‌تواند از قلب محافظت کند، بنابراین بعد از یائسگی خطر بیماری قلبی افزایش می‌یابد.


از سوی دیگر، دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا می‌گویند، تعداد تخمک‌های موجود در تخمدان زن‌ها می‌تواند سن بدن آن‌ها را مشخص کند. محققان پس از بررسی بیش از هزار زن به این نتیجه رسیدند، زنانی که تخمک‌های بیشتری دارند، «تلومر» -بخش انتهایی DNA که از آن محافظت می‌کند- بلندتری داشتند. کوتاه شدن تلومر نشانه پیر شدن بدن است.


علاوه بر این، کم شدن تخمک‌ها می‌تواند باعث یائسگی زودرس شود که یائسگی زودرس نیز می‌تواند با ناراحتی قلبی در ارتباط باشد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.