ابولا چه تاثیری روی صنعت شکلات داشته؟

ابولا چه تاثیری روی صنعت شکلات داشته؟

سلامانه : شیوع بیماری ابولا در غرب آفریقا، بازار کاکائوی دنیا راکمی آشفته کرده، بازاری که 12 میلیارد دلار ارزش دارد.

به گزارش پایگاه خبری «سلامانه» به نقل از سایت «رویترز»، درحالی‌که غرب آفریقا دستخوش بیماری مهلک ابولا شده و از مردم خواسته‌شده به آنجا سفر نکنند، ساحل‌عاج و غنا که روی‌هم‌رفته 60 درصد از «دانه کاکائو» ی دنیا را تولید می‌کنند، هیچ موردی از ابتلا به این ویروس را گزارش نکرده‌اند. بااین‌حال، دست‌اندرکاران این صنعت نگران هستند ابولا –که بیش از 4500 نفر را در لیبریا، سیرالئون و گینه، 3 تولیدکننده کوچک کاکائو کشته- از مرزها بگذرد و به‌خصوص مانع از انتقال کاکائوی ساحل‌عاج –که تولیدکننده 40 درصد از کاکائوی دنیا است- شود.

برای همین برنامه‌های پیشگیرانه‌ای در دست اقدام دارند. شرکت‌های بزرگ آمریکا هم‌اکنون حدود 250 هزار تن کاکائو در انباردارند که برابر با نصف مصرف یک‌ساله این کشور است و قصد دارند در صورت بحرانی شدن اوضاع –که احتمال آن زیاد نیست- سراغ کشورهایی مثل اکوادور، جمهوری دومینیکن، مکزیک و پرو بروند که در یک سال گذشته حدود 9 درصد از نیاز جهانی را تأمین کرده‌اند.


درمجموع، صنعت شکلات با بحران غریبه نیست. ساحل‌عاج در 12 سال گذشته 2 جنگ داخلی را تجربه کرده ولی بااین‌حال، کاکائوی این کشور هم چنان صادرشده است.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.