هر کیسه کود شیمیایی در بازار باعث بروز یک مورد سرطان می‌شود

سلامانه : دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بیشتر کودهای شیمیایی عامل بروز انواع سرطان هستند و طبق آمارها هر کیسه کود شیمیایی که در بازار به فروش می‌رسد، حداقل باعث بروز یک مورد سرطان می‌شود.

 پیام آزاده در گفت‌وگو با فارس گفت: با وجود رشد سریع سرطان در بسیاری از کشورها نتایج تحقیقات ثابت کرده است که با تغییر عوامل محیطی که مهم‌ترین عامل بروز بیشتر انواع سرطانها است، می‌توان رشد بی‌رویه سرطان را کنترل کرد.

وی ادامه داد: شناسایی این علایم و اصلاح آن که با انجام تحقیقات علمی و پیشرفت روزافزون پزشکی و سرطان‌شناسی حاصل شده به افراد کمک می‌کند که بتوانند سیر بیماری را تغییر دهند و از سرعت آن بکاهند.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: یکی از راه‌های شناسایی عوامل خطر پرداختن به عوامل شیوع سرطان‌ها در 100 سال گذشته است.با اینکه آمار دقیقی از موارد سرطان طی یک قرن گذشته نداریم اما گفته می‌شود سرطان در این مدت بیش از 100 برابر افزایش یافته است.

وی افزود: یکی از دلایل اصلی این امر، تشخیص ندادن قطعی بیماری است. در گذشته درصد عمده‌ای از مردم به علت سرطان فوت می‌کردند بدون اینکه بیماری آنها تشخیص داده شود. در صورتی که در حال حاضر در کشورهای پیشرفته فقط 5 درصد موارد سرطان بدون تشخیص باقی می‌ماند و 95 درصد موارد سرطان منجر به بهبودی یا فوت تشخیص داده می‌شود.

افزایش مواد شیمیایی

آزاده ادامه داد: طبق آمارهای موجود در گذشته فقط 500 نوع ماده شیمیایی وجود داشت، در صورتی که در حال حاضر 500 میلیون ماده شیمیایی در جهان وجود دارد که از داروها تا سموم شیمیایی و دفع آفات نباتی را شامل می‌شود، نکته مهم این که بیشتر این مواد شیمیایی سرطان‌زا و بیماری‌زا هستند.

افزایش استفاده از کود شیمیایی

وی تصریح کرد: در 100 سال گذشته، بشر کود شیمیایی در اختیار نداشت و تمام محصولات زراعی به شیوه ارگانیک تهیه می‌شد. اما سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که سالانه میلیاردها تن کود شیمیایی به خاک و آب مزارع افزوده می‌شود که در واقع سمومی است که از طریق غذا، هوا و آب آلوده‌ای که این سموم را جذب کرده است وارد بدن انسان می‌شود.

آزاده افزود: بیشتر این کودها عامل بروز انواع سرطان هستند و طبق آمارها هر کیسه کود شیمیایی که در بازار به فروش می‌رسد، حداقل باعث بروز یک مورد سرطان می‌شود.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.