لوپوس در زنان ۹ برابر مردان است/وقتی سیستم ایمنی به بافتهای خودی حمله می‌کند

سلامانه : یک فوق تخصص روماتولوژی گفت: لوپوس یک بیماری خود ایمنی است که طی آن سیستم ایمنی به بافت‌های خودی حمله می‌کند و باعث التهاب مفاصل می‌شود، اما اگر این بیماری عود کننده زود تشخیص و درمان شود، می‌توان شعله‌‌های آن را خاموش کرد.

 عبدالرحمان رستمیان فوق تخصص روماتولوژی در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: بیماری لوپوس یک بیماری خودایمنی است که منشأ ژنتیکی دارد و برخی عوامل محیطی به بروز این بیماری منجر می‌شود.

وی تصریح کرد: این بیماری بیشتر در سنین بین 15 تا 45 سال در افراد دیده می‌شود که در بین زنان به علت بالا بودن مقدار استروژن خود را نشان می‌دهد.

رستمیان خاطر نشان کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر در درمان لوپوس موفق هستیم و چنانچه بیمار به موقع به پزشک مراجعه کند نه تنها این بیماری کنترل می‌شود بلکه حتی می‌توان عوارض ایجاد شده قبلی را نیز از بین برد.

این فوق تخصص روماتولوژی تأکید کرد: نارسایی کلیه، بروز بیماری‌های خونی، التهاب رگ‌ها، مشکلات ریوی و قلبی، عوارض بیماری لوپوس در صورت درمان نشدن به موقع هستند.

وی افزود: این بیماری عود کننده است اما می‌توان با درمان آن را به مرحله خاموشی رساند یعنی می توان داروهای مبتلایان به این بیماری را در برخی موارد قطع کرد اما ممکن است  در هنگام استرس‌های سنگین این بیماری مجدداً عود کند.

رستمیان خاطر نشان کرد: این بیماری در گذشته بیش از 50 درصد مرگ و میر در پی داشت ولی امروزه این رقم با توجه به موفقیت روش‌های درمانی و پیشرفت علم پزشکی به حدود 10 درصد رسیده است.

این فوق تخصص روماتولوژی تصریح کرد: از آنجایی که این بیماری خودایمنی است و سیستم دفاعی فرد به بافت‌های خودی حمله می‌کند باعث ایجاد التهاب طولانی در مفاصل می‌شود اما همان‌طور که گفته شد درمان مناسب و شناسایی به موقع نتایج خوبی در پی خواهد داشت.

رستمیان قرمز شدن پوست گونه‌ها به شکل بال پروانه را از علائم پوستی، درد مفاصل را از علائم مفصلی و آزمایش‌ها را روش تشخیص بالینی این بیماری دانست.

وی گفت: این بیماری در کودکان نیز دیده می‌شود اما در سنین بین 15 تا 45 سال شیوع دارد که در زنان 9 برابر مردان دیده می‌شود.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.