رفتار‌هایی که باعث نابودی فرزند می‌شود

سلامانه : ما دو صورت سو استفاده عاطفی داریم که یکی کودک آزاری جسمی و روانی است.

 فریبا عرب گل فوق تخصص روان پزشکی کودک و نوجوان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: چند نوع کودک آزاری داریم که عبارتند از: رفتار جسمی، یا برخورد فیزیکی، غفلت از کودک، رفتار روانی یا هیجانی، سرزنش کردن، تحقیر کردن کودک، محروم کردن کودک از عشق و محبت، قهر کردن با کودک.

وی ادامه داد: کودک آزاری به گونه‌ای است که آزار جسمی کودک یا روان کودک می‌شوند پس باید طوری رفتار کنیم که آسیبی متوجه روان و جسم کودک نباشد باید آرام با لحن مناسب با کودک صحبت کنیم.

عرب گل بیان کرد: والدین نباید پرخاشگر و تند یا منفعل باشند باید روش قاطعانه‌ای داشته باشند یعنی به کودک این رفتار و آزادی را می‌دهیم که اگر کودک رفتار مناسب داشته باشد پاداش مناسب دریافت می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: اوایل باید بلافاصله‌ بعد از انجام کار کودک پاداش داده شود ولی به تدریج با بزرگ شدن کودک یک فاصله بین پاداش و کار کودک بگذاریم تا کودک متوچه شود برای رسیدن به پاداش یک مقدار هم باید صبر و تحمل کند و انتظار بکشد البته بستگی به سن و مشکلات کودک هم دارد مثلا در کودکان پیش فعال که نیاز به پاداش دارند و نباید برای آنها پاداش عادی در نظر گرفته شود بلکه باید خلاقیت هم داشته باشیم.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.