دود سیگار و قلیان برای بیماران دیابتی مضر است‌

سلامانه :فوق تخصص پزشکی اجتماعی گفت:‌ استعمال سیگار و قلیان و قرار گرفتن در معرض دود آنها برای بیماران دیابتی مضر است.


به گزارش فارس از کرمان، نوذر نخعی صبح امروز در همایش دیابت در ارتباط با مبحث خودمراقبتی در بیماران دیابتی اظهار داشت: دیابت در کشور ما به موضوع جدی بدل شده و به طور متوسط از هر هشت نفر در جمعیت بالای 20 سال یک نفر به دیابت مبتلا است.

وی بیان داشت: خودمراقبتی به این معنی است که افراد قبل از ابتلا به دیابت به فکر باشند و زمانی فرا نرسد که بیماری به شدت پیشرفت کرده باشد و درمان با سختی مواجه شود.

نخعی تصریح کرد: طبق اطلاعات به دست آمده احتمال ابتلا به بیماری دیابت در افرادی که خودمراقبتی دارند، چهار برابر کمتر از افراد عادی است.

وی با بیان اینکه دیابت پیچیدگی‌های زیادی دارد و نیازمند مراقبت است، خاطر نشان کرد: اگر مراقبت‌های لازم را در زمینه بیماری دیابت داشته باشیم، دچار هراس نمی‌شویم و زندگی ما با روال عادی جریان می‌یابد.

فوق تخصص پزشکی اجتماعی با تاکید بر رعایت دقیق دستورات دارویی پزشک گفت: دستورات دارویی باید به طور کامل رعایت شود و هر سه تا شش ماه به پزشک مراجعه شود.

نخعی افزود: تغذیه در دیابت بحث تخصصی است و حتما باید زیر نظر پزشک و کارشناس صورت گیرد، تغییر خودسرانه تغذیه در بیماران دیابتی خطرناک است.

وی اظهار داشت: فعالیت‌های ورزشی، عدم استعمال سیگار و قلیان و قرار گرفتن در معرض دود آنها، اندازه‌گیری مرتب قند خون، چربی خون، قند خون و آلبومین ادرار باید مدنظر بیماران دیابتی باشد.

نخعی ابراز داشت: معاینه سالانه چشم، دوری از استر‌س‌، مراقبت‌های دهان و دندان و زخم‌های پا و ورزش مناسب از نکات کلیدی در بیماری دیابت است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.