تغییرات آب‌وهوایی خطرات تب دانگ را افزایش می‌دهد

سلامانه : محققان دریافتند که تغییرات آب‌وهوایی و توسعه شهرنشینی عاملی برای پیشرفت ویروس بیماری تب دانگ در بخش‌های زیادی از کشورهای آسیب‌پذیر جهان ایجاد شده است.

 به گزارش فارس، با توجه به تحقیقات انجام شده دانشگاه سازمان ملل متحد، آسیب پذیری دانگ به علت گرم شدن کره زمین و شهرنشینی در غرب و مرکز آفریقا، جنوب آمریکا و اروپا، در حال افزایش است.

اولین طرح از آسیب‌پذیری دانگ هشدار داد که دانگ ممکن است به برخی از مناطق در غرب و مرکز آفریقا به دلیل بهداشت ضعیف و کیفیت آب آشامیدنی و همچنین پوشش مراقبت‌های بهداشتی کافی گسترش یابد.

محققان گفتند: تغییرات آب و هوایی می‌تواند تهدیدات جدی در مناطقی که تجربه دانگ بومی وجود نداشته است را ایجاد کند.

این تحقیقات همچنین افزود: از آنجائی‌که زمین گرم می‌شود دانگ می‌تواند به بخش‌های بزرگی از اروپا و مناطق کوهستانی جنوب آمریکا گسترش پیدا کند.

تب دانگ، یک بیماری حاد می‌باشد که ناگهان ظاهر می‌شود و در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر یافت می‌شود.

این بیماری دارای علائمی مانند: سردرد، تب، خستگی، درد مفاصل و عضلات، ورم غدد لنفاوی، بثورات پوستی، خونریزی لثه‌ها، درد شدید در پشت چشم و قرمز شدن کف دست‌ها و پاها دارد.

تب دانگ پس از جنگ جهانی دوم و در بیش از 110 کشور به یک مشکل جهانی تبدیل شده است.

با توجه به اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)، در حالی که هیچ واکسنی برای تب دنگ تهیه نشده است در هر سال این بیماری جان حدود 20 هزار نفر را می‌گیرد و 100 میلیون نفر را مبتلا می‌کند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.