تایید داروی «ساکسندا» برای کاهش وزن

سلامانه : سازمان غذا و داروی آمریکا از تایید یک داروی تجویزی برای کاهش وزن در مبتلایان به دیابت نوع دو خبر داد.

به گزارش ایسن  داروی ساکسندا از سال 2012 میلادی چهارمین داروی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا برای کاهش وزن است. این دارو که به صورت تزریقی و روزانه مصرف می‌شود برای افرادی با شاخص توده بدنی 30 که شاخص چاقی در نظر گرفته می‌شود یا دارندگان شاخص توده بدنی 27 مبتلا به بیماری‌های مربوط به چاقی همچون فشارخون بالا تایید شده است.

«ویلیام تروی دوناهو» در مورد اثرات داروی ساکسندا گفت: این دارو رفتاری شبیه به هورمون تولید شده در روده‌ها به نام GLP-1 دارد. یکی از نقش‌های GLP-1 رساندن پیام سیری به مغز است. این دارو به شیوه‌های مختلفی به سلول‌های بتا کمک می‌کند تا قند خون را نرمال کنند. سلول‌های بتا زمانی که قند خون بالا باشد انسولین تولید کرده و رها می‌کنند و به مبتلایان به دیابت کمک می‌کند قند خون خود را در وضعیت طبیعی نگه دارند.

متخصصان برای بررسی تاثیر داروی ساکسندا روی روند کاهش وزن به مطالعه 4800 بیمار پرداختند. تعدادی از این بیماران از این دارو و تعدادی دیگر از دارونماها مصرف کردند. مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد 60 درصد از بیمارانی که روزانه سه میلی گرم از این دارو مصرف کرده بودند حداقل پنج درصد از وزن خود را از دست دادند و در 31 درصد، این کاهش بیش از 10 درصد بوده است. همچنین 34 درصد از افرادی که از دارونما مصرف کرده بودند تنها پنج درصد از وزن خود را از دست دادند.

به گزارش ایسنا به نقل از webMD، متخصصان در مورد عوارض جانبی این دارو نیز اظهار داشتند: در بررسی‌های آزمایشگاهی برخی افراد دچار حالت تهوع شده که برای برخی از آنها این تاثیر غیرقابل تحمل بوده است. علاوه بر حالت تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، کاهش قندخون و افزایش اشتها نیز از عوارض جانبی این دارو بوده است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.