سلول‌های سرطانی در طول شب رشد سریع‌تری دارند

سلول‌های سرطانی در طول شب رشد سریع‌تری دارند

سلامانه : شب‌ها زمانی که ما خواب هستیم و هوشیاری نداریم به سراغمان می‌آیند و به‌سرعت در بدن ما تکثیر می‌شوند و آن‌قدر قوی هستند که گاهی باعث مرگ ما می‌شوند. اشتباه نکنید مقصود جن‌ها یا آدم‌خواران نیستند، بلکه از تومورهایی صحبت می‌کنیم که شب‌هنگام آرام و ساکت ولی سریع در بدن ما رشد می‌کنند.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، بر اساس تحقیقات انجام‌شده رشد تومورهای سرطانی در هنگام شب سریع‌تر رشد می‌کنند، درواقع سرطان نوعی سازوکار شبانه دارد. دانشمندان امیدوار هستند این یافته به آن‌ها کمک کند تا به‌نوعی درمان ویژه متناسب با چرخه روز و شب و حالات مختلف بیمار در ساعات متفاوت روز دست یابند. آنچه در اینجا اهمیت دارد مسئله زمان‌بندی است.


تمرکز محققان در اینجا بر روی دسته از گیرنده‌های پروتئینی بود، گیرنده‌های مسئول رشد فاکتور اپیدرمی (EGFR) و گلوکوکوروتیکوئید استروئیدی (GC). گروه اول این گیرنده‌ها منجر به رشد سلول‌های میگرنی و سرطانی می‌شوند، درحالی‌که گروه دوم تا حد زیادی می‌توانند انرژی فرد را در طول روز حفظ کنند. اما ازآنجایی‌که سلول‌ها دارای گیرنده‌های چندگانه‌ای هستند، در یک‌زمان پیام‌های مختلفی دریافت می‌کنند، اما این پیام‌ها همراه با تقدم و تأخر است. بر این اساس زمانی که آستروئید در بدن ترشح می‌شود تقدم با گیرنده‌های GC است.


به طرز شگفت‌آوری میزان آستروئید در طول روز به بالاترین حد می‌رسد و شب‌ها به کم‌ترین میزان خود می‌رسد. به عقیده دانشمندان این موضوع، با گیرنده‌های EGFR در ارتباط است، بر همین اساس در تولید نسل جدید داروهای سرطانی سعی بر آن است که از تولید هر چه بیشتر این دست از گیرنده‌ها در بدن جلوگیری شود و به دنبال آن احتمال رشد سلول‌های سرطانی کاهش پیدا کند. اما نکته مهم زمان دریافت این داروهاست، درواقع سایز تومورهای بیمار ارتباط مستقیمی دارد بااینکه فرد دارو را در طول روز یا شب‌هنگام دریافت کند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.