ابولا، ما را از سایر بیماری‌ها غافل نکند!

سلامانه : هرچند بحران ابولا بهانه‌ای شد برای جلب توجه جهانیان به سوی بیماری‌های فراموش‌شده اما می‌تواند روند کنترل سایر بیماری‌های جدی نظیر ایدز را تحت‌الشعاع قرار دهد.

به گزارش ایسنا  این بیماری‌ها نظیر ابولا غالبا کشورهای در حال توسعه را تحت تاثیر قرار می‌دهند که از منابع محدودی برای انجام تحقیقات، حمایت از زیرساخت‌های سلامت عمومی و پرداخت هزینه‌های درمان برخوردار هستند.

چشم‌اندازهای مالی و تجاری برای تهیه داروها و روش‌های درمانی که بیماری‌های فراموش شده را مورد توجه قرار می‌دهند محدود است و به همین خاطر تحقیقات کافی روی آن‌ها انجام نمی‌شود و پیامد این بی‌توجهی آن است که وقتی یکی از بیماری‌ها شایع می‌شود تلفات جدی برجای می‌گذارد و کنترل شیوع آن بسیار دشوار می‌شود.

اکنون برخی متخصصان نگران هستند که افزایش بودجه اختصاصی برای ابولا از سرمایه‌های تخصیص داده شده برای مقابله با بیماری‌های دیگر از قبیل ایدز و مالاریا بکاهد. با تداوم شیوع ویروس ابولا منابع بیشتری برای تولید و تهیه واکسن و داروی ابولا صرف می‌شود. تعدادی از سهامداران بخش‌های خصوصی و دولتی عمدتا در آزمایش‌های کلینیکی برای ساخت دارو و واکسن برای پیشگیری از ابولا سرمایه گذاری کرده‌اند. اما این وضعیت بدون شک نوعی بی‌تعادلی در عدم آینده‌نگری برای مدیریت مالیِ مقابله با بیماری‌ها است.

کارشناسان معتقدند هزاران مورد نهفته از ابتلا به مالاریا، سل و ذات الریه مورد درمان قرار نگرفته‌اند. افزایش سرمایه گذاری‌ها برای مقابله با مالاریا، ایدز و سل می‌تواند از میزان عفونت و تلفات این بیماری‌ها بکاهد. در سال 1999 میزان سرمایه گذاری جهانی برای تولید داروی مخصوص بیماری‌های فراموش شده کمتر از 100 میلیون دلار بوده که تا سال 2008 این میزان به سه میلیارد دلار افزایش یافته است. بیشتر این سرمایه گذاری‌ها روی سه بیماری ایدز، مالاریا و سل بوده است.

همچنین از سال 2000 میلادی 46 داروی جدید مورد تایید قرار گرفته و برای درمان چندین بیماری مورد استفاده بوده است. علاوه بر این از سال 2009 تا 2013 میلادی 20 محصول جدید از واکسن تا تست‌های آزمایشی و روش‌های درمانی برای بیماری سل، وبا و بیماری چاگاس تایید شده است.

در عین حال به دلیل تولید محصولات جدید و دسترسی بهتر به داروهای موجود مشاهده می‌شود تعداد مبتلایان به ویروس HIV در میان کودکان سرتاسر جهان از سال 2001 بیش از 50 درصد کاهش داشته است و میزان مرگ و میر ناشی از بیماری سل با کاهش 45 درصد روبرو بوده است. اکنون کارشناسان نگران هستند که افزایش سرمایه‌گذاری‌های جهانی روی کنترل بحران ابولا از توجه به سایر بیماری‌ها بکاهد و روند رو به رشدی که تاکنون برای کنترل بیماری‌های واگیردار وجود داشته، سیر نزولی پیدا کند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.