ایران موفق به تولید جدیدترین داروی حیاتی ضد چربی خون شد

سلامانه : رییس انجمن اینترونشنال کاردیولوژی ایران گفت: با تلاش محققان، پژوهشگران و متخصصان شرکت داروسازی عبیدی، ایران پس از کشور انگلستان برای اولین بار در خاورمیانه موفق به تولید داروی جدید ضد چربی خون شد.

 به گزارش ایرنا از روابط عمومی انجمن اینترونشنال کاردیولوژی ایران، دکتر «محمود هاشمیان» افزود: کلسترول یکی از چربی های مورد نیاز بدن است و بویژه در ساختار بعضی از اعضا مانند سیستم عصبی و همچنین برخی هورمون ها و غشا سلولی نقش بسیار مهمی دارد، ولی افزایش غیر طبیعی آن زیان آور بوده و می تواند در جدار سرخرگ ها رسوب کرده سختی رگ یا آترو اسکلروز ایجاد کند.

وی تصریح کرد: در نهایت نیز با ایجاد لخته خون، سکته های قلبی و مغزی رخ می دهد. حال آنکه با دستیابی ایران به دانش تولید این دارو می توان به کاهش جدی عوارض ناشی از کلسترول و کاهش مرگ و میرهای ناشی از آن امیدواربود.

فوق تخصص قلب و عروق و اینترونشنال کاردیولوژیست نیز درباره اهمیت داروی ضد چربی خون گفت: یکی از علل بزرگ مرگ و میر در دنیا و بخصوص ایران بیماری عروق کرونرو سکته قلبی است.

دکتر «ایرج ناظری» افزود: امروزه در دنیا بیشترین کوشش و مخارج برای جلوگیری از آترواسکلروز و بیماری عروق کرونر صورت می گیرد، این درحالی است که متاسفانه در کشور ما بیماری های عروق کرونر بسیار شایع بوده وهمزمان با کاهش سن مبتلایان، نخستین علت مرگ و میر نیز به شمار می رود که با دستیابی ایران به دانش تولید این دارو شاهد رشد سلامت قلبی وعروقی مردم خواهیم بود.

به گفته وی، یکی از عوامل مهم خطرزا برای سکته های قلبی، چربی خون بالا یا هایپر لیپیدمی است که شامل کلسترول و LDL است که باید از کودکی کنترل شود، چنانچه چربی خون هم بالا باشد فرد حتما باید تحت درمان داروهای ضد چربی مثل استاتین قرار گیرد تا از ایجاد سکته های قلبی و مغزی جلوگیری شود.

دکتر «مسعود قاسمی» رییس انجمن آترواسکلروز کشور نیز اظهار داشت: با کشف و ساخت گروهی از داروها که در حال حاضر آنها را استاتین می نامیم تغییرات شگرفی در رسیدن به هدف درمانی یعنی کاهش چربی خون از نوع کلسترول بدست آمده است .

وی افزود: مطالعات مکرر در مراکز متعدد قلبی و عروقی نیز نشان داده که این گروه داروها نه تنها با کاهش کلسترول خون شرایط عروق را بهبود می بخشند بلکه به طور مستقل موجب افت محسوس حوادث قلبی و عروقی شامل قلب، مغز، کلیه و اندام ها شده و نیز در صورت بروز حادثه حاد از عوارض و شدت آن می کاهند.

وی افزود: آخرین دستاوردهای تحقیقاتی نیز منجر به ارائه آخرین نسل از داروهای استاتینی به نام Rosuvastatin شده است که خوشبختانه در حال حاضر در ایران نیز به مرحله تولید رسیده است که بدون شک موفقیت بزرگی به شمارمی رود، چراکه این دارو می تواند یکی از درمان های بسیار ارزشمند در کاهش کلسترول و حوادث قلبی و عروقی محسوب شود.

دکتر «سیدامیر رضویان» مدیر عامل شرکت داروسازی دکتر عبیدی نیز گفت: شرکت عبیدی در مدت 70 سال سابقه فعالیت در صنعت داروسازی همواره کیفیت و نوآوری را سر لوحه کار خود قرار داده و مفتخر است برای اولین بار در ایران با تولید داروی رزوواستاتین (یکی از پرمصرف ترین داروی ضد چربی خون در جهان ) تحت نام تجاری 'روپیکسون' ابزار نوینی در اختیار کادر پزشکی و بیماران برای کاهش کلسترول و LDL (چربی بد) و افزایش HDL (چربی خوب) قرار دهد..

وی افزود: این دارو که تا به امروز توسط یک شرکت دارویی بریتانیایی تولید می شود، برای اولین بار در ایران توسط شرکت داروسازی دکتر عبیدی در کنار دیگر داروهای کاهنده چربی خون همانند ' آتوواست' (آتورواستاتین) با کیفیت بالا و هزینه درمانی مناسب ارائه می شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.