رشد چاقی در کشور دو برابر شده است

سلامانه : دبیر انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران نسبت به روند روبه رشد چاقی در کشور هشدار داد و گفت: این روند در کشور نسبت به 10 سال گذشته دو برابر شده است.

محمد هاشمیˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: پژوهش های انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تهران نشان می دهد که میزان چاقی و اضافه وزن در خانم های بالای 20 سال شهر تهران حدود 75 درصد است یعنی از هر چهار نفر یک نفر به چاقی یا اضافه وزن مبتلا است.

این متخصص بهداشت عمومی و سلامت جامعه گفت: آمار افراد چاق در مقایسه با جمعیت جوان کشور بسیار بالا است و با ورود این افراد به مرحله سالمندی شاهد وضعیت بحرانی در زمینه بیماری های غیرواگیر خواهیم بود.

هاشمی اضافه کرد: جمعیت جوان و چاق کشور در دهه های آتی با خطرات جدی بیماریهای غیرواگیر مواجه می شوند که این مساله علاوه بر صرف هزینه های بسیار مالی که از جیب افراد خارج می شود، هزینه های درمانی دیگری برای آن ها تا پایان عمر باقی می گذارد که مهم ترین آن تحمل بیماری و عوارض ناشی از آن است.

وی ادامه داد: این مساله باعث تحمیل بار مالی بسیاری به صندوق های بیمه و بازنشستگی به دلیل از کار افتادگی و بستری افراد می شود.

دبیر انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران گفت: پدیده چاقی کودکان نیز نگران کننده است که به دلیل تغییر شرایط زندگی خانواده ها، این پدیده نسبت به گذشته شیوع بیشتری یافته که همین عامل منجر به بروز عوامل ناشی از چاقی در سنین نوجوانی، جوانی و میانسالی می شود.

هاشمی اضافه کرد: افرادی که در دهه های اول و دوم مبتلا به چاقی هستند در دهه های سوم و چهارم عمر، دچار بیماریهای ناشی از چاقی خواهند شد.

وی در مورد چاقی نوزادان افزود: بنای ابتدایی چاقی نوزادان در دوران بارداری نهاده می شود به گونه ای که مادران کم وزن علاوه بر اینکه زایمان راحتی خواهند داشت در آینده با پدیده چاقی کودکان مواجه نخواهند شد.

هاشمی تصریح کرد: البته وقتی کودک به دنیا می آید و بعد از شش ماهگی تغذیه کمکی او شروع می شود، الگوی تغذیه ای که به وی دیکته می شود، نقش اساسی در بروز چاقی ایفا می کند.

وی تاکید کرد: مادران طی این دوران باید کودک خود را با طعم های مختلف آشنا کنند تا مصرف غذاهای پرچرب و پرکالری در جیره غذایی آن ها کم شود و از این طریق از بروز چاقی و اضافه وزن آن ها جلوگیری شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.