کدام سیگارها عقیم می‌کند؟

سلامانه : دبیر کل سابق اتحادیه جهانی مبارزه با سل و بیماری‌های ریوی در تشریح چگونگی عقیمی سیگارهای معطر و سبک گفت: تصاویر سیگار در ایران هیچ تاثیری ندارد، در حالیکه تصاویر پاکت سیگارهای برخی کشورها باعث ترک سیگاری‌ها می‌شود.

محمد رضا مسجدی در گفت‌وگو با تسنیم، در تشریح سیگارهای لایت و یا سبک اظهار داشت: این مسئله که عنوان می‌شود سیگارهای سبک یا لایت بهتر از سیگارهای دیگر است تماماً فریبی بیش نیست و برای گمراه کردن مردم و مصرف‌کنندگان و جهت خالی کردن جیب آنان است. 


وی افزود: بنابراین سیگارهایی با عنوان سیگارهای معطر و یا سبک تماماً فریب دهنده هستند و در کشوری مانند کانادا و استرالیا به عنوان کشورهای پیشگام برای برخورد با مصرف سیگار، تبلیغ و عرضه چنین سیگارهایی ممنوع شده است و اعلام کرده‌اند که تمام پاکت‌های سیگار باید سفید و یک رنگ باشد، برای اینکه مردم را نتوانند گمراه کنند و باعث نشوند با رنگ‌های جالب و رنگارنگ مردم و جوانان را فریب دهند.


مسجدی درباره به کارگیری عکس‌هایی برای منصرف کردن افراد سیگاری که روی پاکت‌ها به کار گرفته می‌شود، بیان داشت: عکس‌هایی که برای پاکت‌های سیگار در کشورهای خارج استفاده می‌شود بسیار بد و مشمئزکننده است تا افراد از کشیدن سیگار منصرف شوند. مثلاً بر روی پاکت‌‌های سیگار در کانادا تصویر حنجره یک دختر جوان که برداشته شده است را حک کرده‌اند تا افرادی که پاکت سیگار را خریداری می‌کنند، با دیدن چنین تصاویری از کشیدن سیگار منع و آن را ترک کنند.


دبیر کل سابق اتحادیه جهانی مبارزه با سل و بیماری‌های ریوی با انتقاد از تصاویر پاکت‌های سیگار در ایران عنوان کرد: تصاویر پاکت‌های سیگار در ایران عکس دو ریه سیاه و سفید است و به هیچ عنوان تاثیری ندارد.


وی در پاسخ به این پرسش که عنوان می‌شود کشیدن برخی سیگارها باعث عقیم شدن افراد می‌شود، خاطرنشان کرد: به هر حال سیگارهایی که وارد کشور می‌شود در کشورهای پاکستان، آذربایجان و ترکمنستان تولید می‌شود و هیچگونه ملاحظات و رعایت‌های لازم از نظر حداقل استانداردها بر روی این نوع سیگارها انجام نمی‌شود و می‌تواند چنین بیماری‌ها و عوارض بسیار شدیدتری را برای افراد و مصرف کنندگان سیگار ایجاد کند.

ارسال برای یک دوست
۹ ۲۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • yaser mhm چهارشنبه, 29 مهر 1394 - ساعت : 08:48:35
    جالب نبود