مرندی:کتاب خواندن برای کودکان از پنج ماهگی فوق العاده موثر است

سلامانه :رییس فرهنگستان علوم پزشکی با تاکید بر این که سه سال اول زندگی بیشترین تاثیر را در یادگیری کودکان دارد، گفت: کتاب خواندن برای کودکان از پنج ماهگی تاثیر فوق العاده ای در فراگیری دارد.

به گزارش ایرنا، دکتر ˈسید علی رضا مرندیˈ روز پنجشنبه در نشست مشترک شورای آینده نگاری و نظریه پردازی سلامت که در محل فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شده بود، گفت: کودکان با یک ظرفیت جسمی اجتماعی و روانی متولد می شوند که باید آنها را حمایت کنیم ولی موجب تاسف است که ما پزشکان و یا متخصصان کودکان و نوزادان به این مسائل آشنایی نداشته و کمتر توجه می کنیم و بیشتر به بحث درمان می پردازیم. 

وی با بیان این که مسئله مراقبت و تکامل دوران ابتدایی کودکی مورد غفلت واقع شده است، افزود: متاسفانه 40 درصد کودکان جهان فرصت مطلوبی برای تکامل ندارند و یکی از مباحث مهمی که مطرح است، این است که اهمیت آموزش پیش دبستانی از سایر پایه های مهم تر است ولی اکنون رایگان نبودن مقطع پیش دبستانی باعث شده افراد بی بضاعت از پیش دبستانی باز بمانند. 

مرندی با تاکید بر اهمیت مراقبت و تکامل دوران ابتدایی کودکی گفت: برنامه ریزی در زمینه مراقبت و تکامل ابتدایی دوران کودکی یعنی برآورده کردن سلامت، تغذیه و محرکات روانی اجتماعی کودک مهم است اما باید نسبت به بهبود وضعیت محیطی که کودکان در آن زندگی می کنند نیز اقدام کنیم.

وی با اشاره بر اهمیت تغذیه کودک با شیر مادر گفت: تغذیه با شیر مادر موجب افزایش ضریب هوشی می شود بطوریکه کودکانی که با شیر مادر تغذیه شده اند نسبت به سایر کودکان 13 درجه افزایش ضریب هوشی دارند.

رییس فرهنگستان علوم پزشکی خاطر نشان کرد: مغز انسان با عوامل بیرونی به تکامل می رسد که در این میان سوء تغذیه و سموم که در کشورمان فراوان است عامل افت تکامل مغز کودکان می شود. 

مرندی گفت: مصرف نمک ید دار در کشور بر اثر غفلت ما کاهش یافته که این موضوع موجب کمبود ید و کاهش ضریب هوشی در کودکان شده است.

وی ادامه داد: اگر تغذیه و پایش تغذیه را به درستی انجام دهیم و فرزند پروروی را یاد بگیریم و مهد کودک های آموزشی را راه اندازی کنیم تاثیر بسیار زیادی در رشد و تکامل کودک خواهد داشت که بیشترین نتیجه آن عاید جامعه خواهد شد.

رییس فرهنگستان علوم پزشکی با اشاره به شرایطی در خانواده که دلالت بر معرض خطر بودن کودک دارد از جمله درآمد پایین خانواده و خشونت در خانه، گفت: خشونت های دوران کودکی باعث می شود که فرد در آینده این خشونت ها را در خانواده خود اعمال کند.

مرندی افزود: تحقیقات نشان داده اند که برنامه های مراقبت و تکامل ابتدای کودکی از اثر بخشی خوبی برخوردار هستند و خصوصا برای کودکان در معرض خطر، منافع عمومی و اختصاصی پایداری ایجاد می کنند.

مرندی به نقش مرکزیتی بازی در تکامل کودک اشاره کرد و گفت: بازی نقش اجتماعی کننده دارد و تاثیر مستقیمی بر پیامدهای تکاملی ادراکی- حرکتی کودکان دارد ولی موضوع بازی در سیاست دولت ها در حاشیه قرار گرفته است بنابراین باید کاری کرد که از راهی بتوان والدین و مراقبین را در زمینه نقش مهم بازی متقاعد نمود و آن را ارتقاء و ترویج داد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.