التهاب سینه مشكلی برای مادران شیرده

التهاب سینه مشكلی برای مادران شیرده

هیچ مادری نیست كه لذت و حس غریب و بی‌جایگزین در آغوش گرفتن طفل و شیر دادن به او را درك نكرده باشد؛ موجود زنده‌ای كه حیات و سلامتش به وجود مادر وابسته است. 
  
از سوی دیگر همه مادران چه غریزی و چه علمی از خواص شیر برای فرزندانشان آگاه هستند. با این حال گاهی ممكن است مشكلاتی برای مادر پیش آید كه او را مجبور كند شیر دادن را قطع كرده و به فكر راه دیگری برای تغذیه نوزادش بیفتد.

یكی از این دست مشكلات كه مادران شیرده ممكن است با آن روبه‌رو شوند، ماستیت یا التهاب سینه است؛ با بروز این عارضه، بسیاری از مادران تصور می‌كنند شیردهی باید قطع شود و تا پایان درمان نباید به فرزندشان شیر دهند، این در حالی است كه متخصصان تاكید می‌كنند هنگام بروز ماستیت شیردهی را قطع نكنید و كودك را از این منبع غذایی بی‌نظیر محروم نسازید و فقط زمانی كه آبسه ایجاد می‌شود باید شیر را دوشیده و آن را دور بریزید.

دكتر الهه ثناگو، جراح و متخصص بیماری‌های زنان و زایمان با اشاره به این‌كه حدود 30 درصد خانم‌ها ممكن است با این مشكل روبه‌رو شوند به جام‌جم می‌گوید: ماستیت به معنای عفونت و التهاب بافت سینه است كه در اغلب موارد حدود 3 تا 4 هفته پس از زایمان روی می‌دهد.

دلیل این اتفاق چیست؟

با این‌كه نزدیك به یك‌سوم مادرانی كه به فرزندشان شیر می‌دهند ممكن است با این مشكل روبه‌رو شوند، ولی خیلی از آنها علت اصلی بروز آن را نمی‌دانند. به همین دلیل شاید ندانسته با قطع شیردهی یا در پیش گرفتن رفتارهایی اشتباه، شرایط را نه تنها بهتر نكرده، بلكه مشكلات بیشتری نیز برای خود و فرزندشان ایجاد كنند.

دكتر ثناگو در این باره با اشاره به علل ایجاد ماستیت توضیح می‌دهد: ورود میكروب از دهان و حلق نوزاد به سینه مادر علت اصلی ایجاد ماستیت است. مادران باید به این نكته توجه كنند كه در اوایل دوران شیردهی، احتمال ایجاد خراش و شقاق نوك سینه به علت عدم شیردهی مناسب و صحیح، زیاد است و به همین دلیل مادر نیز بیشتر مستعد روبه‌رو شدن با این مشكل خواهد بود، بخصوص در شرایطی كه دهان كودك دچار قارچ نیز باشد.

به گفته وی، در دهان و حلق كودك میكروب‌هایی وجود دارد كه آنها هم می‌تواند سبب بروز ماستیت شود؛ پس به خاطر داشته باشیم وجود قارچ برای بروز این مشكل الزامی نیست.

چه زمانی به ماستیت شك كنیم؟

ماستیت چه علائمی دارد و چطور باید متوجه شد كه مادر با این مشكل روبه‌رو شده است؟ این مهم‌ترین سوال و دغدغه مادران شیرده است؛ در واقع آنها می‌خواهند با شناخت علائم بروز ماستیت، بموقع آن را درمان كرده و این دوره را با كمترین مشكل به پایان برسانند.

دكتر ثناگو در پاسخ به این سوال می‌گوید: علائم این مشكل به صورت قرمزی و بزرگ شدن بافت سینه بروز می‌كند كه در اغلب موارد نیز یكطرفه است. علاوه بر این موارد، درد شدید سینه و تب نیز از دیگر نشانه‌هایی است كه در اثر این مشكل مادران را درگیر خواهد كرد. به گفته این پزشك متخصص زنان و زایمان، علائم ماستیت طیف گسترده‌ای دارد، به این معنا كه می‌تواند خفیف یا بسیار شدید و حتی ناتوان‌‌كننده باشد. در 10 درصد موارد نیز چرك و عفونت در بخشی از بافت سینه جمع شده و به آبسه تبدیل می‌شود.

شیردهی را ادامه دهید

اگر چنین مشكلی برای مادر ایجاد شود، حتماً باید به پزشك مراجعه كرده و با مشورت او به درمان اقدام كند. البته بسیاری از مادران به اشتباه تصور می‌كنند در صورت بروز ماستیت نباید به نوزاد شیر دهند. آنها معمولاً با تصور این‌كه شیردهی در این دوران می‌تواند موجب انتقال عفونت به نوزاد شود، روند شیردهی را قطع می‌كنند، در حالی كه این شیوه به هیچ وجه مورد تایید متخصصان نیست.

دكتر ثناگو نیز با تاكید بر این‌كه در این دوران شیردهی حتماً باید ادامه یابد، توضیح می‌دهد: در صورت بروز ماستیت حتماً باید به پزشك مراجعه كنید و طبق نظر او برای درمان از آنتی‌بیوتیك‌های خوراكی یا وریدی كمك بگیرید. ولی نكته مهمی كه نباید فراموش شود، ادامه شیردهی در این دوران است. وی با اشاره به این كه به طور معمول نوزاد سینه‌ای را كه مشكل دارد، قبول نمی‌كند، می‌گوید: اگر به دلیل بزرگ و سفت شدن سینه، نوزاد حاضر نمی‌شود از سینه بیمار تغذیه كند، مادر حتماً باید شیر آن سینه را بدوشد و آن را تخلیه كند؛ از این شیر هم می‌توان برای تغذیه نوزاد استفاده كرد و هم می‌شود آن را دور ریخت.

به گفته این پزشك متخصص، مادران باید بدانند شیردهی موجب تسریع بهبودی این بیماری می‌شود و در صورتی كه شیر در سینه جمع شود، نه تنها كمكی به درمان نمی‌كند، بلكه می‌تواند احتمال بروز آبسه را افزایش دهد. البته باید توجه داشت هنگام بروز آبسه، حتماً باید شیر مادر دوشیده شده و دور ریخته شود؛ به این معنی كه در این شرایط، نوزاد نباید از شیر مادر استفاده كند.

دكتر ثناگو با اشاره به اهمیت ادامه سیر درمان تاكید می‌كند: پس از شروع درمان و با گذشت حدود دو تا سه روز، علائم ماستیت نیز بهبود خواهد یافت، ولی توصیه می‌شود خانم‌ها حتماً طول درمان و مصرف دارو را كه حدود دو هفته ادامه می‌یابد كاملاً رعایت كنند.

به گفته وی، در صورتی كه مادران پاسخ مناسبی به درمان ندهند، احتمال وجود آبسه وجود دارد كه این مورد هم با معاینه پزشكی یا سونوگرافی سینه تشخیص داده می‌شود.

این پزشك متخصص در مورد درمان آبسه نیز می‌گوید: با این‌كه ماستیت را بخصوص زمانی كه علائم خفیف باشد، می‌توان سرپایی درمان كرد، ولی در مورد آبسه حتماً لازم است فرد در بیمارستان بستری شود. به گفته دكتر ثناگو، ماستیت در دوران شیردهی خطری برای مادر و نوزاد ایجاد نمی‌كند و با درمان‌های مناسب بهبود یافته و عارضه‌ای نیز برجای نمی‌گذارد.

شیردهی صحیح، بهترین راه جلوگیری از ماستیت

اگر می‌خواهید هیچ وقت با این مشكل روبه‌رو نشوید، بهتر است شیوه‌های پیشگیری از بروز آن را نیز بشناسید و بدانید چطور می‌توان احتمال روبه‌رو شدن با ماستیت در دوران شیردهی را كاهش داد. دكتر ثناگو ضمن بیان این‌كه شیردهی صحیح یكی از شیوه‌های پیشگیری از بروز این مشكل است، می‌گوید: آموزش صحیح شیردهی در بدو تولد نوزاد و جلوگیری از ایجاد شقاق و درمان آن می‌تواند احتمال بروز ماستیت را كاهش دهد.

منبع : جام جم آنلاین

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.