درمان دردهای ناحیه سر، صورت و فک

سلامانه :با راه اندازی کلینیک درد در دانشگاه علوم پزشکی کرمان از این پس دردهای ناحیه، سر، صورت و فک در این کلینیک درمان می شوند.

به گزارش وب دا؛ عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: کلینیک درد از تیرماه سال 1390  در راستای درمان دردهای فک، صورت و سر، شامل شناسایی، تشخیص و درمان در کرمان راه اندازی شد.

دکتر محمدرضا زارعی افزود: بیشتر بیماران مراجعه کنندگان به این کلینیک، بیمارانی با دردهای مزمن در  ناحیه صورت، فک و یا با سردردهای مزمن هستند که در درمان خود جواب نگرفتند.

این متخصص بیماری های دهان با بیان اینکه علم درد، علم جوانی در دنیا است، خاطر نشان کرد: در دو دهه اخیر دردهای دهان، سر و صورت به یک رشته مستقل تخصصی برای دندان پزشکان و یک رشته فوق تخصصی برای متخصصان بیماری های دهان تبدیل شده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 10 دانشگاه در آمریکا و یک دانشگاه در کانادا دوره های آموزشی را در زمینه درمان دردهای ناحیه، سر، صورت و فک ارائه می دهند و این رشته بسیار جوان است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، افزود: تمام پروتکل های درمانی که در حال حاضر در معتبرترین کلینیک های دنیا در این زمینه وجود دارد، در کرمان نیز ارائه می شود که این امر باعث شده کلینیک کرمان در مقایسه با سایر کلینیک های درد کشور منحصر به فرد باشد.

دکتر زارعی گفت: در کلینیک درد کرمان، تمام دردهای این ناحیه از بدن، مورد ارزیابی و  شناسایی قرار می گیرند و سپس درمان می شود که نتیجه درمان نیز بهتر خواهد بود.

وی بیان کرد: به صورت سنتی دردهای ناحیه سر و صورت در کلینیک های مغز و اعصاب و قسمتی که مربوط به دهان و دندان است در کلینیک های دندان پزشکی درمان می شوند.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز شاهد هستیم در بعضی از  دانشکده های دندان پزشکی کشور، کلینیک های درد وجود دارد و سعی می کنند که دردهای این ناحیه از بدن را درمان کنند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه گفت: ویزیت اولیه بیماران مراجعه کننده به این کلینیک حدود یک ساعت و نیم است که در این ویزیت، منابع درد در سر و گردن، دندان ها، عملکرد مفصل فک، عملکرد اعصاب حسی و خواب بیمار مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرد.

به گفته وی همچنین در این ویزیت اولیه، آزمون های اضطراب و استرس نیز گرفته می شود.

 دکتر زارعی با بیان اینکه درد مزمن باعث مختل شدن خواب و مختل شدن خواب باعث تشدید درد می شود، اظهار داشت: آنچه که به ما کمک می کند و در کلینیک های درد در دنیا وجود دارد، وجود یک لابراتورار خواب در دانشگاه است که مقدمات راه اندازی آن در دانشگاه در حال فراهم شدن است تا اختلال خواب بیمارانی که به این بیماری مبتلا هستند، درمان شود.

براساس این گزارش، دکتر  گلی چمنی، عضو هیات علمی دانشگاه نیز با تشریح عملکرد کلینیک درد از زمان راه اندازی آن تاکنون گفت: بیمارانی به این کلینیک مراجعه می کنند که ماهها و یا حتی سال ها بواسطه دردی که در این ناحیه از بدن داشتند به پزشکان بسیاری مراجعه  کردند و نتوانستند درمان مناسبی را دریافت کنند.

این متخصص بیماری های دهان خاطرنشان کرد: گاهی اوقات درمان نشدن دردها، بیماران را با مشکلات روحی روبه رو می کند به عنوان مثال بیماران با دردهای مزمن احساس می کنند به سرطان مبتلا شده اند.

 وی بیان کرد: در کلینیک درد دانشگاه علوم پزشکی کرمان، تمام دردها در ناحیه فک، سر و صورت مورد بررسی قرار می گیرد و سپس درمان درد آغاز می شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.