تنوع و تعادل رمز تغذیه صحیح

سلامانه :تعادل و تنوع دو اصل مهم تغذیه برای سلامت و شادابی است اگر این دو اصل در برنامه غذایی روزانه فرد ، خانواده و جامعه رعایت شود میتوان با اطمینان گفت كه باربیماریها كمتر، طول عمر ، سلامت ؤ توانمندی جامعه بیشتر میگردد.


به گزارش سلامانه به نقل از پایگاه خبری به سایت٬تنوع یعنی بدون اینكه اضافه بخوریم از مواد مختلف غذایی كه در 4 گروه اصلی غذایی قرار دارند بهره ببریم. سلولهای بدن ما متفاوت هستند و نیاز های مختلفی دارند تنها با تنوع دادن به نوع مواد غذایی كه انتخاب میكنیم میتوانیم این نیاز های متفاوت را پاسخگو باشیم.سفره بی همتای طبیعت در خلق انواع گیاهان،سبزیها ،سیفی جات،دانه ها، میوه ها و..... با رنگ ها ،مزه ها و عطرهای گوناگون این امكان را برای ما فراهم كرده است تا ما انواع ویتامین ها املاح وسایر مواد مورد نیاز میلیونها سلول در حال رشد و تلاش بدنمان را از این سفره پر بركت تامین كنیم.


و تعادل یعنی مصرف مقادیر ی از مواد غذایی كه ضمن تامین نیاز های بدن موجب اضافه وزن نشود یعنی انرژی دریافتی به اندازه ای باشد كه به اصطلاح سوخته یا مصرف شود.بدین منظور همه ما باید بدانیم كه غذایی كه می خوریم حدودا چقدر كالری به بدن ما می رساند. پروتین ها و مواد نشاسته ای و قندی در هر گرم 4 كیلو كالری (كالری )به بدن میرسانند ولی چربی ها و روغن ها(مرئی و نامرئی )در هر گرم 9 كیلو كالری یعنی دو برابر پروتئین ها و قند ها به بدن انرژی میرسانند منظور از چربی نا مرئی غذاها یی هستند كه چربی آنها دیده نمیشود مثل انواع مغز ها ،شیر،پنیر، همبرگر،انواع گوشت قرمزو...............


چگونه تنوع را رعایت كنیم
بهترین راه برای اطمینان یافتن از تنوع در غذای روزانه استفاده از 4 گروه اصلی غذایی است.


چهار گروه اصلی غذایی عبارتند از:
گروه نان و غلات؛
گروه میوه ها و سبزی ها؛
گروه شیر و لبنیات
و گروه گوشت، حبوبات، مغزها و تخم مرغ.

ارزش غذایی مواد غذایی در هر گروه، تقریبا" یكسان است و می توان از یكی به جای دیگری استفاده كرد هر چقدر تعداد مواد غذایی كه در یك روز مصرف میكنیم بیشتر باشد تنوع را بهتر رعایت كرده ایم مثلا به جای اینكه معده مان را با خوردن یك بشقاب پلو و خورش پر كنیم پنج تا هفت قاشق پلو مصرف كنیم و بجای بقیه از مواد غذایی دیگر شامل انواع سبزیجات شامل كلم ،كاهو، هویج، گل كلم، نخود فرنگی، ذرت، گوجه فرنگی، خیار، چغندر پخته ، كدو، انواع حبوبات پخته، ماست واسفناج ،ماست و لبو ، ماست و كدو و .................. مصرف كنیم همان كه در اصطلاح ما ایرانی ها مخلفات غذا گفته میشود و خارجی ها به آن اردور یا پیش غذا میگویند.


با توجه به نقش تغذیه در سلامت در اغلب كشورها با استفاده از راهنما های غذایی آموزش تغذیه به صورت ساده به مردم داده می شود. هر كشوری راهنمای غذایی مخصوص به خوددارد كه با توجه به انواع غذا های در دسترس ، وضعیت كشاورزی ، عادات و فرهنگ غذایی و الگوی بیماریها و شاخصه های دیگر توسط خبرگان علم تغذیه و سلامت وبا همكاری بخش كشاورزی و متولیان فرهنگ سازی تهیه میشود . معمولا برای سهولت آموزش محتوای آموزشی را به شكل های مختلف و جذابی كه در همان جامعه قابل درك و مقبول است مانند بشقاب،هرم ،رنگین كمان و ..... طراحی میكنند. در كشور ما این راهنما به شكل هرم است. گروه نان وغلات در پایین ترین قسمت هرم قرار دارد و بیشترین سهم را در رژیم غذایی روزانه به خود اختصاص می دهد. در بالای هرم، گروه متفرقه شامل قندهای ساده و چربی ها قرار دارد كه سهم بسیار كوچكی را اشغال می كند و به این معنی است كه افراد بزرگسال باید از این دسته مواد غذایی كمتر مصرف كنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.