شامپو بزن به بدن!

سلامانه :در سال‌های گذشته كه شاید خیلی هم دور نباشد در گرمابه‌هابرای شستشو و پاك‌كردن بدن از كیسه و سفیداب استفاده می‌شد. این كار نوعی لایه‌برداری و پیلینگ پوست محسوب و باعث نرمی و لطافت پوست می‌شود به‏طوری که امروزه هم بسیاری از قدیمی‌ها همچنان در استفاده از كیسه و سفیداب مصر هستند.

به گزارش سلامانه و به نقل از زندگی مثبت٬ اما در حال حاضر محصولات مدرن‌تری مانند اسكراب‌ها وارد بازار شده‌اند كه تركیبی از یك ماده شوینده و ذرات خشن هستند كه معمولا از هسته برخی میوه‌ها مانند هسته زردآلو تهیه می‏شوند. زمانی كه فرد بدنش را با این مواد می‌شوید، ذرات خشن موجود در آن به نوعی عمل پیلینگ یا لایه‌برداری پوست را انجام می‌دهند. استفاده از اسكراب‌ها یا كیسه و سفیداب برای كسانی كه پوست‌های چربی دارند مفید است اما برای كسانی كه زمینه آلرژی دارند و اصطلاحا آتوپیك هستند و یكی از مشكلاتشان خشكی شدید پوست است،‌ مناسب نیست زیرا این مواد چربی ذاتی پوست را با هر بار شستشو یا استفاده از اسكراب یا كیسه و سفیداب برمی‌دارند و باعث خشكی بیش از حد پوست می‌شوند. 

 

مواد شوینده مخصوص پوست‏های خشک کدامند؟

بهترین ماده برای شستشوی پوست‏های معمولی یا خشك، استفاده از شامپو بدن‏های ملایم و مخصوص پوست‌های خشك است. برای كسانی كه زمینه آلرژی دارند استفاده از مواد غیرصابونی، مانند پن‌ها مناسب‌تر است زیرا پن‌ها چربی‌های سطحی را از بین نمی‌برند و فقط باعث تمیزی سطح پوست می‌شوند و با این كار به حفظ رطوبت پوست كمك می‌كنند و باعث خشك شدن بیشتر آن نخواهند شد. استفاده از لیف یا كیسه برای افرادی كه پوست خشك دارند هم توصیه نمی‌شود زیرا این کار باعث خشكی بیش از حد پوست می‌شود. استفاده از آب خیلی گرم یا خیلی سرد هم برای استحمام این افراد مفید نیست چراكه باعث تبخیر بیش از حد آب از سطح پوست و در نتیجه خشكی بیشتر آن خواهد شد.

 

پاییز و زمستان چه کنیم؟

در فصل پاییز و زمستان خشكی هوا شدت می‌یابد بنابراین توصیه می‌شود در این فصول از شوینده‌های ملایم‌تری استفاده كنید. استفاده از پن‌ها در فصل پاییز و زمستان بهتر از شامپوها و صابون‌های بدن است. افرادی كه پوستشان در این فصل‌ها خشك می‌شود بهتر است از لیف یا كیسه هم استفاده نكنند زیرا خشكی پوست را بیشتر می‌كند و در مواردی حتی باعث خارش پوست خواهد شد. این مشكل در افرادی كه اگزما دارند باعث تشدید بیماری و التهاب پوستی می‌شود. سالمندان و كسانی كه زمینه پوست خشك و آلرژیك دارند بهتر است پس از استحمام پوستشان را با یك حوله ملایم كمی خشك و سپس از مرطوب‌كننده‌های بدن استفاده كنند. این کار مانع تبخیر آب از سطح پوست می‌شود و به حفظ رطوبت پوست كمك و از ایجاد خارش جلوگیری می‌كند. 

 

هر چند وقت یکبار استحمام کنیم؟

دفعه‌های شستشوی بدن در افراد به نوع پوستشان بستگی دارد. كسانی كه پوست‌های چربی دارند می‌توانند هر روز حمام و از شامپوها و اسكراب‌های مخصوص پوست‌ چرب استفاده كنند ولی افرادی كه پوست خشكی دارند، آتوپیك هستند یا افراد مسن، باید كمتر حمام و از شوینده استفاده كنند. شاید استحمام هفته‌ای 1 یا 2 بار برای این افراد كافی باشد.

 

شامپو بدن بهتر است یا صابون قالبی؟

اصولا شرایط بهداشتی صابون‏های قالبی نسبت به شامپوهای بدن پایین‌تر است. گرچه صابون با هر بار استفاده، شسته و لایه رویی آن پاك می‌شود ولی اگر فردی در خانواده به یك بیماری عفونی جلدی مانند قارچ پوستی مبتلا باشد و از صابون مشترك استفاده كند، احتمال اینكه عوامل عفونت‌زای خود را روی صابون جا بگذارد زیاد است. از آنجا كه محیط حمام مرطوب یا ظرفی كه صابون در آن قرار می‌گیرد معمولا خیس است، رشد قارچ‌ها و میكروب‌ها تسریع می‌شود و یك منبع بسیار خوب برای انتقال بیماری‌های پوستی به سایر افراد خانواده خواهد شد. البته در بسیاری مواقع تا بدن افراد خراشیدگی و زخم نداشته باشد انتقال عفونت به سادگی رخ نمی‏دهد و سیستم طبیعی محافظتی پوست مانع ایجاد بیماری می‏شود اما اگر پوست خراش داشته یا به هر دلیلی سیستم ایمنی فرد دچار اشكال باشد با استفاده از صابون مشترك آلوده، دچار مشكل خواهد شد. اگر صابون‌های قالبی به خوبی خشك و رطوبت آنها گرفته شود شاید دیگر نتوان از نظر بهداشتی اشكال زیادی به آنها گرفت اما به هر حال استفاده از شامپوهای بدن كه امروزه به فراوانی در بازار یافت می‌شوند بسیار بهداشتی‌تر از صابون‌های قالبی و امكان انتقال عفونت به‌وسیله آنها بسیار پایین‏تر است.

 

اگر پوست بدنمان زخم بود چه؟

شستشوی زخم‌های بدن به عمق آنها بستگی دارد. اگر زخم‌ها در حد یک خراشیدگی سطحی باشند شستشوی آنها نه‌تنها بد نیست بلكه می‌تواند از ایجاد عفونت‌ها پیشگیری كند و بهبود زخم را سرعت بخشد اما اگر زخم عمیق باشد، فرد لیزرهای عمیق پوستی یا جراحی خال انجام داده باشد باید سعی كند تا 48 ساعت بعد، یعنی زمانی كه روند جوش خوردن زخم آغاز می‌شود به زخمش آب نزند. در این فاصله می‌تواند برای ترمیم پوست از یك آنتی‌بیوتیك موضعی یا وازلین استفاده كند. اگر رطوبت برای زخم فراهم باشد میكروب‌ها و باكتری‌ها می‌توانند به راحتی روی آن رشد كنند و باعث ایجاد عفونت شوند. باید بدانید احتمال ایجاد جوشگاه یا اسكار در زخمی كه عفونی می‌شود، بیشتر از زخم خشك غیرعفونی است بنابراین توصیه می‌كنم تا ترمیم نسبی زخم‌های عمیق كه معمولا 48 ساعت طول می‌كشد از حمام كردن و شستشوی پوست خودداری كنید.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.