چگونه شپش به سرمان منتقل می‌شود

سلامانه :به گزارش وب دا کارشناس بیماریهای منتقله از آب و غذا و بیماری پدیکولوز گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای مرکز بهداشت شهرستان نیشابور گفت: شپش سر از فرد مبتلا از طریق تماس مستقیم در ازدحام جمعیت از سری به سری دیگر می تواند برود یا غیر مستقیم از راه تماس با وسایل فرد مبتلا، مانند: بالش، پتو، ملحفه (وسایل خواب)، برس و شانه، گیره مو، گل سر، مقنعه، شال، روسری و چادر، کلاه، حوله حمام، وسایل آرایش مو، بنابر استفاده از وسایل مشترك شخصی دیگران باعث شیوع بیماری در افراد می شود .زمانی كه شیوع شپش در جامعه بالاست صندلی اتوبوس های شهری و بین شهری ، تاكسی ها ، سالن های اجتماعات نیز در انتقال و انتشار شپش نقش دارند.


علی رستگاری افزود: شپش به دنبال تماس های نزدیک بین فردی یا هنگامی افراد خانواده در فصول سرد برای تأمین گرما لباس بیشتری می پوشند و یا در مکان هایی که بصورت دسته جمعی زندگی می کنند از بدن شخصی به شخص دیگر انتقال می یابد.


وی بیان داشت: شپش سر در دخترها و بچه ها به علت تماس نزدیک بیشتری که با هم دارند، بیشتر اتفاق می افتد (مدارس، مهد کودکها و خوابگاهها). انتقال آلودگی از خانه به مدرسه و بالعکس توسط دانش اآوزان، یکی از مهمترین عوامل بروز اپیدمی در سطح جامعه است. به ویژه دختران دانش آموز و دختران با موهای بلندتر و پر حجم تر.


این کارشناس مبارزه با بیماریها ادامه داد: هر کس در هر شرایط آب و هوایی ممکن است مبتلا شود. شپش مخصوص قشر خاصی نیست و همه اقشار را مبتلا می کند. طول مو، جنس، سن و رنگ مو تأثیری در انتقال شپش ندارد. ولی در سنین مدرسه 6 تا 12سال بیشتر دیده می شود شپش در آب زنده نمی ماند زیرا از طریق سوراخ های کوچکی که در اطراف بدنش وجود دارد تنفس می کند.


وی خاطرنشان کرد: شپش از طریق استخر منتقل نمی شود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.