اورژانس جان ۱۷۷ مسموم گاز مونواکسید کربن را نجات داد

سلامانه :با شروع فصل سرما و استفاده برخی از هموطنان از بخاری‌ ها و وسایل گرمایشی و آبگرمکن های غیراستاندارد، تاکنون در 88 مورد گازگرفتگی با اورژانس 115 تماس و به دنبال آن 93 تیم امدادی  به محل حادثه اعزام شده اند. 


به گزارش وب دا ٬ رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور گفت: تكنسین های اورژانس پیش بیمارستانی 25 نفر از مسمومین را در محل درمان کردند همچنین پس از ارائه خدمات پزشكی اولیه به افرادی كه دچار گازگرفتگی شده بودند، 152 نفر را برای دریافت مراقبت های بیشتر به بیمارستان منتقل کردند.


دکتر محمد تقی طالبیان در ادامه افزود: مکش نامناسب یا عدم مکش لوله‌های بخاری گازی یا نفتی،  سوختن ناقص نفت بخاری، بد كار كردن شومینه گازی یا سوختن ناقص شومینه‌هایی که سوخت آنها چوب است، سوختن ناقص زغال (در منقل‌هایی که برای کرسی استفاده می‌شود)،  بد كار كردن اجاق خوراک‌پزی،  سوختن ناقص یا نامناسب آبگرمکن  ژنراتورهای خانگی و در جا کار کردن خودرو در پارکینگ دربسته، از دلایل  عمده مسمومیت با گاز مونواکسید کربن می باشد.


وی افزود: پیشگیری از مسمومیت با گاز مونواكسید كربن امری ضروری است كه در این راستا استفاده از از وسایل گرمایشی استاندارد، اطمینان از مکش کامل و مناسب لوله‌های بخاری‌ها، بازبینی صحت كار وسایل گرمایشی و باز بودن مسیر دودكش توصیه می شود.


رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور از نشانه‌های  مسمومیت با گاز مونواکسید کربن به  سردرد، سرگیجه، استفراغ، كاهش سطح هوشیاری و نهایتا اغما و مرگ اشاره کرد.


دکتر طالبیان گفت: اولین و مهم‌ترین اقدام برای نجات فردی که دچار مسمومیت با مونوكسید كربن و سایر انواع گازگرفتگی شده، رساندن اکسیژن (هوای تازه) به او است؛ به همین دلیل به محض مشاهده فردی که دچار گازگرفتگی شده، باید پنجره‌ها را باز کنید تا هوای تازه سریعا وارد اتاق شود و در صورت امکان، فرد گازگرفته را به پنجره نزدیک کنید. منبع نشت گاز را شناسایی و  قطع کنید و سریعا با اورژانس115  تماس بگیرید.


وی در ادامه افزود: بلافاصله دستمال مرطوبی جلوی دهان و بینی‌مان بگیرید تا دچار گازگرفتگی نشوید،  منبع نشت گاز را شناسایی و  قطع کنید. تا رسیدن اورژانس هیچ خوراکی یا نوشیدنی‌ای به فرد گاز گرفته ندهید؛ چون به دلیل حالت تهوع احتمال خفگی بیشتر می‌شود، به زنان باردار، کودکان و سالمندان زودتر از بقیه آسیب‌دیده‌ها کمک کنید.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.