چگونه با سرطان کنار بیاییم؟

سلامانه :سرطان بیماری نام‌آشنای زندگی‌های امروزی است كه بیش از 100 نوع آن شناسایی شده و عواملی مانند كم‌تحركی، تغذیه نامناسب و عوامل محیطی در ابتلا به آن نقش دارند. پیش‌بینی می‌شود این بیماری تا سال 2015 سالانه 15 میلیون قربانی در جهان بگیرد...

به گزارش سلامانه و به نقل از هفته نامه سلامت٬ آخرین بررسی‌های وزارت بهداشت نشان می‌دهد سالانه بیش از 30 هزار ایرانی بر اثر سرطان جان خود را از دست می‌دهند. یكی از شایع‌ترین سرطان‌ها بین زنان ایرانی، سرطان پستان است که متاسفانه آمار مبتلایان به آن در حال افزایش است. براساس گزارش‌های وزارت بهداشت، 27 نفر از هر 100هزار زن در كشور ما به سرطان پستان مبتلا می‌شوند و سن ابتلا به این سرطان شایع در ایران 10 تا 15 سال پایین‌تر از سایر كشور‌هاست.

 

دكتر ماندانا ابراهیمی، عضو هیات مدیره انجمن سرطان، در مورد كیفیت زندگی بیماران سرطانی به خبرنگار «سلامت» می‌گوید: «با افزایش طول عمر بیماران مبتلا به سرطان پستان، این دغدغه وجود دارد كه تا حد امكان، عوارض روانی و جسمی ناشی از تشخیص و درمان سرطان كاهش پیدا کند تا كیفیت زندگی‌شان بالاتر رود. واقعیت این است که اضطراب ناشی از تشخیص بیماری و دغدغه آینده بر کیفیت زندگی این بیماران بسیار اثر‌گذار است. البته این عوامل در ابتدای بیماری خیلی شدید است و بعد‌ها كاهش پیدا می‌كند، به‌طوری كه 2 تا 5 سال بعد از انتهای درمان،‌ این استرس و اضطراب طبیعی می‌شود اما به هر حال اثر‌گذار است.»

 

چاره‌اندیشی برای عوارض بیماری

دکتر ابراهیمی خاطرنشان می‌کند: «بیمار مبتلا به سرطان در طول درمان بیماری‌اش ممكن است دچار ورم‌دست و پا یا گزگز و درد شود. از طرفی بیشتر بیماران طی شیمی‌درمانی دچار ریزش مو می‌شوند یا احساس خستگی می‌كنند. به همین دلیل در كلینیك‌های بازتوانی باید چاره‌ای برای این عوارض بیندیشیم. بعضی بیماران در طول شیمی‌درمانی دچار عوارضی مانند تهوع و افسردگی می‌شوند به‌طوری که با دیدن خودشان در آینه احساس ناخوشایندی به آنها دست می‌دهد. برای حل این مشکل، مشاوران در كلینیك‌های بازتوانی، قبل از شروع شیمی‌درمانی به بیماران آموزش‌ می‌دهند که عوارض شیمی‌درمانی موقتی است و بعد از مدتی موهایشان به حالت اول بازمی‌گردد. در بعضی از كلینیك‌ها، به بیماران تحت‌شیمی‌درمانی كلاه‌های یخ داده می‌شود تا جلوی ریزش مویشان گرفته شود. حتی به آنها پیشنهاد می‌شود موهایشان را كوتاه كنند تا متوجه ریزش آن نشوند یا از كلاه‌گیس استفاده كنند. حتی در برخی کلینیک‌های خارج از كشور، قبل از شروع شیمی‌درمانی، ابرو‌های بیمار را تاتو می‌کنند تا ریزش ابرو‌ها كمتر آزارشان دهد.»

او در مورد عارضه لنفاوی سرطان پستان نیز می‌گوید: «در مورد این مساله به بیمار آموزش كافی داده می‌شود كه با توجه به قطع عروق لنفاوی در زیر بغل یا در ناحیه سینه، طبیعی است که دست ورم كند و در صورتی که بیمار كار سنگینی با دست انجام ندهد و مراقبت كافی داشته باشد، این عارضه به حداقل می‌رسد. البته گاهی محدودیت حركت در بیماران برای برداشتن وسایل سنگین ممكن است زندگی‌شان را مختل كند یا زمانی که دستانشان را در كنار هم قرار می‌دهند، متوجه تورم یكی از آنها ‌شوند و احساس ناراحتی ‌كنند. از این‌رو در كلینیك‌های بازتوانی به آنها آموزش‌های لازم داده و درمان‌هایی انجام می‌شود تا این مشكل حل شود.» این عضوهیات‌مدیره
انجمن سرطان با اشاره به این مطلب كه مهم‌ترین مساله در درمان بیماران، آموزش صحیح است، یادآوری می‌کند: «همیشه به بیماران می‌گوییم بعد از اینكه این درمان‌ها را انجام دادید، احساس بیماری را داشته باشید كه مبتلا به فشارخون است و مثل او باید همیشه نكته‌های خاصی را رعایت كنید.» وی در پاسخ به این پرسش كه آیا باید بیماران را در جریان بیماری‌شان قرار داد یا نه؟ می‌‌گوید: «این كار مراحل خاصی دارد و بهتر است پزشک معالج این خبر را به بیمارش بدهد. البته نباید این خبر را ناگهانی داد و پزشک باید ظرایفی را در این اطلاع‌رسانی رعایت کند. ضمنا فرد مبتلا به سرطان باید احساس كند تنها نیست و افرادی هستند كه كمكش می‌كنند. خوشبختانه طی سال‌های اخیر، پیشرفت‌های زیادی در درمان انواع سرطان‌ها انجام شده است.» ابراهیمی در پاسخ به این پرسش كه آیا كیفیت زندگی بیمار مبتلا به سرطان می‌تواند مانند یك انسان سالم باشد، می‌گوید: «بعد از گذشت مدتی كه بیمار مبتلا به سرطان از نظر روانی به یك وضعیت پایدار می‌رسد و درمان‌ها شروع می‌شود، به‌تدریج استرس و اضطرابش عادی خواهدشد و یكی از مهم‌ترین كار‌هایی كه می‌توانیم برایش انجام دهیم، این است كه در طول درمان در كنارش باشیم. بیماران باید بتوانند به‌راحتی پرسش‌هایشان را از پزشك معالج بپرسند و در گروه‌های حمایتی تجربه‌هایشان را در میان بگذارند و در مورد بیماری‌شان صحبت کنند.»

 

نگرانی بیماران و خانواده‌هایشان

دكتر اكرم‌السادات سجادیان، مشاور پژوهشگاه سرطان پستان نیز در مورد كیفیت بیماران مبتلا به سرطان پستان می‌گوید: «در حال حاضر گروهی به نام «كیفیت زندگی» در پژوهشگاه ما در مورد كیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان پستان كار‌های پژوهشی انجام می‌دهند تا بتوانند به این بیماران در بالا‌بردن کیفیت زندگی‌شان كمك كنند. واقعیت این است که بیماران سرطانی‌، به توجه خاص سیستم‌های درمانی نیاز دارند زیرا درمان بیماری‌شان وقتگیر است و این مساله نگرانی‌های خاصی برای بیمار و خانواده‌اش به‌وجود می‌آورد.»

این روان‌شناس در مورد مشكلات بیماران سرطانی می‌گوید: «متاسفانه در جامعه ما این تصور وجود دارد كه سرطان بیماری لاعلاجی است و به همین دلیل برخی بیماران به محض اطلاع از ابتلایشان به این بیماری، دچار از هم‌گسیختگی ذهنی می‌شوند و فكر می‌كنند كه دیگر زندگی خوبی نخواهند داشت و متاسفانه خانواده این قبیل بیماران هم تصور می‌كنند عزیزشان به یك بیماری غیرقابل‌درمان مبتلا‌ شده و ممكن است جانش را از دست بدهد اما واقعیت این است که سرطان امروز با سرطان دیروز فرق دارد و مکانیسم‌های تشخیصی و درمانی در مورد این بیماری پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته‌اند. با این حال هم بیمار و هم خانواده‌اش تحت فشارهای روانی زیادی قرار می‌گیرند و وظیفه سیستم‌های بهداشتی- درمانی این است كه به یاری این بیماران و خانواده‌هایشان بشتابد. باید به بیماران آگاهی‌های لازم داده شود تا بدانند سرطان درمان‌پذیر است و اگر مراحل مختلف درمان به خوبی انجام شود و نكته‌های لازم را رعایت كنند، زندگی خوبی در انتظارشان خواهدبود.»

سجادیان با بیان اینكه بیمار مبتلا به سرطان پستان به راحتی می‌تواند درمان شود، می‌گوید: «اگر در زمان‌های خاصی معاینه‌های اولیه پستان انجام و در صورت لمس هرگونه توده، سریع به پزشک مراجعه شود، این بیماری راحت درمان می‌شود زیرا سرطان پستان در مراحل اولیه به راحتی قابل‌درمان است و میزان بقای این بیماران با جمعیت عادی تفاوت چندانی ندارد. سرطان پستان فقط در مراحل پیشرفته نگران‌كننده است و بقای بیمار را تهدید می‌كند. اضطراب زمانی سراغ ما می‌آید كه در شرایط ناشناخته‌ای قرار بگیریم. اضطراب بیماران مبتلا به سرطان هم به علت ناشناخته بودن بیماری‌شان است. آنها سابقه ذهنی خوبی از این بیماری ندارند بنابراین ما در مشاوره‌ها ابتدا در مورد بیماری برایشان توضیح می‌دهیم و می‌گوییم كه سرطان قابل‌درمان است و در صورتی كه خوب درمان شود، نگرانی برای آینده وجود ندارد. البته برخی خانم‌ها بیشتر نگران از دست دادن و قطع پستان هستند و می‌اندیشند مقبولیتشان نزد همسرشان از بین می‌رود. به همین دلیل علاوه بر بیمار، با همسرش هم مشاوره می‌كنیم و به او توضیح می‌دهیم پستان در آن حد كه عمل جراحی رویش انجام‌شده، هیچ‌گونه مشكلی از نظر جنسی برای خانم به‌وجود نمی‌آورد و هیچ ممنوعیتی برای داشتن روابط زناشویی زندگی بیمار به‌وجود نمی‌آید.» 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.