درمان سرطان رحم با نانوذرات و گرما

سلامانه :محققان از نانوذرات آهن که حاوی مواد شیمی‌درمانی است برای درمان سرطان رحم استفاده کردند. در این روش از میدان مغناطیسی برای نوسان نانوذرات آهن استفاده می‌شود که این نوسان موجب گرم شدن 104 درجه سانتیگرادی سلول‌های سرطانی و مرگ آنها می‌شود.

به گزارش مهر، پژوهشگران دانشگاه ایالتی اورگون نشان دادند که می‌توان از ترکیب گرما، مواد شیمی‌درمانی و یک روش جدید رهایش دارو، سیستمی را برای درمان سرطان رحم ارائه کردند که نسبت به روش‌های فعلی دارای اثرات جانبی کمتری باشد. این گروه تحقیقاتی نشان دادند که گرم کردن ملایم در کنار اعمال مواد شیمی‌درمانی می‌تواند 95 درصد از سلول‌های سرطان رحم را از بین ببرد. این گروه معتقدند که اثربخشی این سیستم دارویی را می‌توان بیش از این هم افزایش داد.

این پروژه اهمیت زیادی دارد زیرا سرطان رحم یکی از عوامل مرگ و میر زنان در جهان است. در اغلب موارد بعد از درمان اولیه، سلول‌های سرطانی نسبت به داروی شیمی‌درمانی مقاومت پیدا می‌کنند که این کار فرآیند درمان را مختل می‌کند. سالانه بیش از 150 هزار زن در سراسر جهان به دلیل این بیماری می‌میرند.

اولها تراتولا استادیار دانشگاه ایالتی اورگون می‌گوید: سرطان رحم به سختی قابل شناسایی است، معمولا علاوه بر شیمی‌درمانی نیاز به جراحی نیز وجود دارد. بنابراین بسیار مهم است که بتوان روش موثری را برای شیمی‌درمانی ارائه کرد. نتایج این پژوهش می‌تواند راهبرد مناسبی برای شیمی‌درمانی باشد.

براساس اعلام ستاد فناوری نانو پیش از این مشخص شده بود که گرم کردن می‌تواند به از بین بردن سلول‌های سرطانی کمک کند اما گرم کردن این سلول‌ها خود چالشی بزرگ محسوب می‌شود. این گروه روی سطح نانوذرات آهن را با ترکیبات شیمی‌درمانی پوشش دادند. این نانوذرات بعد از وارد شدن به سلول‌های سرطانی گرم می‌شوند.

یک پپتید ویژه به این نانوذرات متصل شده تا بتواند سلول‌های سرطانی را پیدا کند. ابعاد نانوذرات نیز باید در یک حد مشخصی باشد تا مورد حمله سیستم ایمنی بدن قرار نگیرد. این نانوذرات در یک غلاف پلیمری از جنس پلی‌اتیلن گلیکول قرار داده شدند تا به یکدیگر نچسبند. از آنجایی که برهم‌کنش میان مواد شیمی‌درمانی و پلیمر در محیط اسیدی بسیار ضعیف است در نتیجه با وارد شدن به درون سلول‌های سرطانی که محیط اسیدی دارند، دارو رهاسازی می‌شود.

برای گرم کردن نانوذرات نیز از میدان مغناطیسی استفاده می‌شود، این میدان موجب نوسان نانوذرات شده که در نهایت با تولید گرما همراه است. این گروه با تست این دارو نشان دادند که گرمایی در حدود 104 درجه سانتیگراد در سلول‌های سرطانی ایجاد می‌شود که در نهایت بیشتر سلول‌ها را از بین می برد. این روش موثرترین روشی است که تاکنون برای درمان سرطان رحم ارائه شده‌است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.