هشدار در خصوص عوارض داروهای هورمونی در ورزشکاران

سلامانه :با توجه به آمار سوء مصرف داروهای استروئیدی در جوانان باید از عوارض این داروها جوانان را آگاه کرد. همچنین، مکمل های قاچاق غالبا تقلبی بوده و از کیفیت پایینی برخوردار هستند و عوارض جانبی استفاده از این مکمل ها بسیار زیاد است.


به گزارش وب دا ؛ مدیر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: یکی از بزرگ ترین دغدغه های جوانان امروز، خاصه بدنسازان و ورزشکاران، بالا بردن کارآیی و انرژی بدنشان است. سپری کردن مدت زمان طولانی در باشگاه های ورزشی می تواند مطمئن ترین راه این قشر برای رسیدن به هدفشان باشد.


دکتر صفورا محبی افزود: اما امروزه برای رسیدن به چنین نتیجه ای راه های میانبر بسیار زیاد دیگری هم به وجود آمده است. یکی از این راه ها که برخی از افراد تصور می کنند تنها راه موجود است استفاده از برخی داروهاست که به نام مکمل های ورزشی معروف شده اند.


وی بیان داشت: تصاویری که برای تبلیغ مکمل های ورزشی استفاده می شوند معمولا افراد را به اشتباه می اندازد چرا که همیشه در آگهی ها از مدل های خوش اندام و قوی هیکل استفاده می کنند. باید همواره به خاطر داشت که هدف مبلغین صرفا بالا بردن میزان فروش مکمل هاست و شرکت های تولید کننده مکمل نیز وانمود می کنند راه حل آسان و سریع ، استفاده از محصولات تولیدی آنها است.


مدیر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: با توجه به آمار سوء مصرف داروهای استروئیدی در جوانان باید از عوارض این داروها جوانان را آگاه کرد.


وی به ذکر عوارض جانبی استروئیدهای آنابولیک اشاره کرد و اظهار داشت : این عوارض شامل؛ اختلال های روانی همچون پرخاشگری، کم حوصلگی، اضطراب، افسردگی، سردرد، بی خوابی و یاس و ناامیدی؛ اختلالات متابولیسمی همچون احتباس مایعات، افزایش فشار خون، ادم، افزایش کلسیم خون، افزایش قند خون؛ اختلالات گوارشی همچون تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، تحریک پذیری مثانه، زخم معده، کاهش اشتها و درد شکم؛ اختلالات پوستی همچون ریزش مو، آکنه، برافروختگی صورت، چرب شدن پوست؛ اختلالات چشمی مانند افزایش فشار چشم و آب مروارید؛ اختلالات خونی همچون کم خونی فقر آهن و سرکوب فاکتورهای انعقادی؛ اختلالات کلیوی و کبدی مانند اختلال در عملکرد کبد، سرطان کبد، کبد چرب، نارسایی کلیه؛ اختلالات هورمونی در زنان نظیر: رشد غیر طبیعی موهای زائد، تغییر در دستگاه تناسلی،کلفت شدن صدا، اختلالات قاعدگی، قطع شیر، بروز صفات ثانویه جنسی مردانه و اختلالات هورمونی در مردان همچون: نعوظ غیر طبیعی و متناوب آلت تناسلی، بزرگی آلت، بلوغ جنسی زودرس، کاهش حجم منی،کاهش میل جنسی، بزرگی پستان، کوتاهی قد، احتمال ایجاد ناباروری با مصرف مقادیر بالا است.


دکتر صفورا محبی گفت: با وجود اینکه تعرفه ورود مکمل ها به کشور بسیار پائین و حدود چهار درصد است اما قاچاق آن به کشور در سطح بسیار وسیعی انجام می گیرد.


وی تاکید کرد: مکمل های قاچاق غالبا تقلبی بوده و از کیفیت پایینی برخوردار هستند و عوارض جانبی استفاده از این مکمل ها بسیار زیاد است.
مدیر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا افزود: مکمل های ورزشی به صورت فله ای از کشورهای عربی وارد می شوند و دلالان و قاچاقچیان با افزودن یکسری مواد مثل آرد و نشاسته کیفیت مکمل ها را پایین آورده و به نوعی سود حاصله از فروش این کالاها را برای خود افزایش می دهند.


دکتر محبی در پاسخ به این سوال که چرا این مکمل ها گران هستند گفت: بزرگ ترین عامل گرانی این گونه مواد دخالت واسطه ها و دلالان است چرا که تا این مکمل ها به دست مصرف کننده برسند معمولا دو تا سه دست جا به جا می شود و هر واسطه بین 10 تا 15 هزار تومان سود به جیب می زند. با یک حساب سرانگشتی می توان نتیجه گرفت که مکمل با دو تا سه برابر قیمت به دست مصرف کننده می رسد و دلالان سود هنگفتی را نصیب خود می کنند.
مدیر دارو و موادمخدر دانشگاه علوم پزشکی فسا افزود: اخیرا یک سری افراد سودجو به صورت غیر قانونی در ایران و برخی از کشورهای همسایه شروع به تولید مکمل های ورزشی تقلبی کرده اند و این مواد را در بسته بندی هایی با مارک خارجی به دست مصرف کنندگان می رسانند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.