تاثیر قاعدگی بر پوست

سلامانه :عادت ماهیانه، دورانی است كه همه خانم‌ها آن را تجربه می‌كنند. بیشتر آنها در این دوره شكایت‌هایی مثل درد، خونریزی بیش از حد و حتی اختلال‌های خلقی دارند اما برخی خانم‌ها نیز به موضوعی دیگر اشاره می‌کنند؛ شكایت از تیرگی پوست در این دوره. این مطلب را مطالعه كنید تا ببینید آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد یا نه؟

هفته نامه سلامت نوشت:

در دوران عادت ماهیانه، میزان هورمون‌های استروژن و پروژسترون در خون نوسان‌ زیادی دارد و بالا و پایین می‌شود. پوست ما در برابر تغییرات هورمونی بسیار حساس است. وقتی از مقدار هورمون استروژن كم می‌شود و پوست هم آب زیادی از دست می‌دهد، پوست، تیره می‌شود. دقیقا یك روز قبل از شروع تخمك‌گذاری، استروژن در بالاترین سطح است و غدد چربی فعالیتشان كم می‌شود اما در دوران عادت ماهیانه، غدد چربی فعالیت زیادی دارند ولی سطح استروژن كم است. وقتی لایه چربی روی پوست ضخیم باشد هم پوست تیره می‌شود.

دقیقا بعد از تخمك‌گذاری، صورت كمتر چرب است و اگر منافذ باز داشته باشد، كمی كوچك‌تر می‌شوند چون هورمون‌ استروژن، فرمان تولید چربی در سطح پوست را سركوب می‌كند. این تغییر یك روز قبل از تخمك‌گذاری و وقتی میزان استروژن‌ها به نهایت رسیده‌، بیشتر به چشم می‌خورد. در نتیجه ممكن است احساس كنید حتی پوستتان بهتر از قبل هم شده است.

وقتی سطح استروژن افت می‌كند، غدد چربی در فعال‌‌‌ترین حالت هستند و در نتیجه تغییرهای پوستی مثل جوش‌زدن، تیرگی و رنگ‌پریدگی برای پوست اتفاق می‌افتد.

 

توصیه‌هایی برای روشن كردن پوست در دوران عادت ماهیانه

اولین توصیه همه متخصصان، ورزش و تحرك است. درست است كه در این دوران نباید فعالیت بیش از حد داشته باشید اما بی‌تحركی هم در داشتن پوستی كدر بی‌تاثیر نیست.

نوشیدن مقدار زیاد مایعات باعث می‌شود پوستتان دچار كم‌آبی نشود و خودبه‌خود حالت تیرگی را از دست بدهد. این مایعات بهتر است آب و آبمیوه باشند، نه چای و قهوه.

غذاهای چرب را در این دوران حذف كنید.

خوردن سبزی‌ها، غلات و گروه ویتامین‌ها هم به درخشان شدن پوست كمك می‌كند. 

برخی میوه‌ها، هم خودشان باعث درخشان شدن پوست می‌شوند هم پوستشان (مثل پرتقال) 

در نهایت اینكه این تغییرهای ظاهری فقط در مدت عادت ماهیانه‌ اتفاق می‌افتد و بعد از آن رفع می‌‌شود و به هیچ درمان جدی‌ای نیاز ندارد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.