گرفتگی عضلانی بیماری نیست

سلامانه :گرفتگی عضلات در واقع احساس سفت‌شدگی یا گرفتگی در عضلات دست یا ساق پا است و شایع‌ترین گرفتگی در عضلات پشت ساق پا ( عضله سپر ساق) و عضلات كمر شانه اتفاق می‌افتد.


به گزارش وب دا ؛ دکترعبدالحسین مهدی‌نسب اظهار داشت: گرفتگی عضلات حالتی است كه در آن بدن در وضعیت انقباض باقی می‌ماند؛ در واقع در هنگام حركت كردن و راه رفتن عضلات شل هستند ولی در حالت سفت‌شدگی به دلایل مختلف عضلات دچار گرفتگی می‌شوند.


این ارتوپد درباره دلایل گرفتگی عضلات گفت: دلایل زیادی وجود دارد ولی یكی از علت‌های شایع این عارضه، خستگی، كار و فشار بیش از حدی است كه به عضلات بدن وارد می‌شود. همچنین باقی ماندن عضله در یك حالت خاص برای مدتی طولانی موجب گرفتگی عضلات می‌شود.


وی تصریح كرد: در قسمت كمر نیز، برداشتن اشیا سنگین یا زور زدن بیش از حد موجب فشار بر عضله می‌شود و عضله به طور موقتی در حالت گرفتگی قرار می‌گیرد.


مهدی‌نسب افزود: گرما، یكی دیگر از دلایل گرفتگی عضلات است؛ افرادی كه در تابستان یا مكان‌های گرم كار می‌كنند بیشتر در معرض این حالت هستند و با تعریق زیاد و از دست دادن سدیم بدن، ممكن است دچار گرفتگی عضلات شوند.


وی عنوان كرد: گرفتگی عضلات در هر گروه سنی دیده می‌شود ولی بیش‌تر در گروه سنی جوانان و افرادی كه بیشتر فعالیت ورزشی انجام می‌دهند شایع است، با این وجود كودكان، بزرگسالان و افراد مسن هم دچار این حالت می‌شوند.


این ارتوپد با بیان این‌كه گرفتگی عضله ممكن است در حالت دائمی باقی بماند، گفت: گرفتگی دائمی عضلات به دلیل برخی بیماری‌ها است، به طور مثال بیماری فلج مغزی كه در كودكان پس از تولد و یا پس از آغاز راه رفتن اتفاق می‌افتد؛ بخشی از عضلات دست و پا را درگیر كرده و بدن را در حالت گرفتگی باقی می‌‌‌‌گذارد.


مهدی‌نسب درباره شیوه‌های تسكین گرفتگی عضلات توضیح داد: ماساژ دادن قسمتی از عضله كه دچار گرفتگی شده، می‌تواند به طور موضعی موثر باشد. با ماساژ، جریان خون در عضلات دست و پا بهتر انجام شده و گرفتگی عضلانی رفع می‌شود.


وی ادامه داد: تكان دادن یا حركت دادن آهسته مچ پا، دست یا شانه نیز موجب شل شدن عضلات بدن و جریان بهترخون می‌شود.


این ارتوپد تصریح كرد: 85 درصد گرفتگی عضلات در اثر بد نشستن و یا زور زدن ایجاد می‌شود كه این وضعیت زودگذر بوده و به مرور بهبود می‌یابد.


وی عنوان كرد: اگر گرفتگی عضلات به مدت چند ساعت باقی بماند، باید با مراجعه به پزشك معاینه‌های لازم انجام شده تا علت زمینه‌ای آن مشخص و درمان شود.


مهدی‌نسب تاكید كرد: افرادی كه می‌خواهند از داروهای شل‌كننده عضلات استفاده كنند، می‌توانند با مراجعه و مشورت با پزشك از این داروها برای رفع این مشكل استفاده كنند.


وی توصیه كرد: افراد می‌توانند با انجام نرمش‌های ساده ورزشی مانند حركات زانو و مچ پا، سفت و شل كردن عضلات یا ماساژ دادن بدن از گرفتگی عضلات جلوگیری كنند. همچنین افرادی كه در هوای گرم كار می‌كنند و زیاد عرق می‌كنند باید مقداری نمك غذایی خود را بیشتركنند تا كمبود نمك بدن جبران شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.