چاقی و دیابت اپیدمی دوقلوی قرن ۲۱ هستند

سلامانه :دبیر علمی چهارمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران گفت: در دنیا ۵۰۰ میلیون نفر اضافه وزن دارند، یا چاق هستند و ۳۶۰ ـ ۴۰۰ میلیون نفر هم دیابت دارند پس می‌توان گفت چاقی و دیابت اپیدمی دوقلوی قرن ۲۱ هستند.

 
به گزارش فارس، حسین دلشاد دبیر علمی چهارمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران در نشست خبری چهارمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران گفت: چاقی معضل امروز جوامع صنعتی است و طبق آمار سازمان بهداشت جهانی 500 میلیون نفر در دنیا اضافه وزن دارند یا چاق هستند و در کنار اینها 360 تا 400 میلیون نفر هم دیابت دارند که تا سال 2030 این آمار به 550 میلیون نفر می‌رسد و می‌توان گفت که چاقی و دیابت اپیدمی دوقلوی قرن 21 هستند.

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم تصریح کرد: شیوع چاقی در کشورهای در حال توسعه و از جمله ایران روز به افزایش است که به همین دلیل به همت دکتر عزیزی انجمن علمی چاقی تشکیل شد که از اهداف و سیاست‌های آن تدوین راهکارهای موثر در پیشگیری از بروز چاقی با انجام پژوهش‌های مختلف و ارسال آن به وزارت بهداشت و افراد مسئول است.

دلشاد به سیاستهای انجمن علمی چاقی اشاره داشت و گفت: برگزاری کنگره‌های پیشگیری و درمان چاقی از جمله اهداف انجمن است که بر پایه آن چهارمین کنگره از 13 تا 15 آذرماه در مرکز همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار خواهد شد که به طور کلی می‌توان گفت ما هر دو سال یک‌بار کنگره برگزار می‌کنیم.

دبیر علمی چهارمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران به اهداف کنگره چهارم اشاره داشت و گفت: آشنا نمودن همکاران جوان با تازه‌های علمی در زمینه پیشگیری و درمان چاقی از جمله این اهداف است.

وی ادامه داد: مباحث علوم پایه، تغذیه، فعالیت بدنی، اعمال جراحی مختلف در درمان چاقی، درمان دارویی، عوارض چاقی، مؤلفه‌های اجتماعی ارتباط با چاقی و سیاست‌گذاری در سطح کلان از جمله محورهای چهارمین کنگره پیش‌گیری و درمان چاقی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به برنامه‌های کنگره اشاره داشت و افزود: پنل اصلاح شیوه زندگی در پیشگیری از بروز چاقی یکی از این پنل‌هاست؛ همچنین در ارتباط با جراحی که برای درمان بیماران بسیار چاق کاربرد دارد نیز پنل دیگری طراحی کرده‌ایم.

وی پنج سخنرانی جامع را توسط اساتید را در 3 روز این همایش عنوان کردو افزود: سخنرانی رئیس اداره بیماری‌های غیر واگیر، دفتر منطقه‌ای بهداشت جهانی نیز از جمله این برنامه‌هاست.

دلشاد هشت سمپوزیوم از جمله چاقی اطفال، عوارض چاقی، چاقی و تولیدمثل، چاقی و سلامت روان، فعالیت بدنی و چاقی و درمان چاقی را از جمله دیگر برنامه‌هایی دانست که در این کنگره به آن پرداخته شد.

دبیر علمی چهارمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران برگزاری 3 کارگاه رژیم درمانی، فعالیت فیزیکی و درمان شناختی رفتاری چاقی را از جمله مباحث مطرح شده در کنگره چهارم عنوان کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: 400 مقاله پژوهشی به دبیرخانه این کنگره ارسال شده که پس از بررسی توسط کمیته علمی و امتیازدهی و همچنین محدود بودن زمان سخنرانی 40 مقاله برای سخنرانی و 320 مقاله بعنوان پوستر پذیرفته شده‌اند.

دبیر علمی چهارمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران ادامه داد: روز سوم این کنگره به گردهمایی مردمی اختصاص دارد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.