میزان خواب بر اساس مزاج افراد

سلامانه :  معاون طب سنتی وزارت بهداشت گفت: علت خواب وجود رطوبت در مغز است که در افرادی که دارای طبع سرد وتر یا گرم وتر هستند، خواب بیشتر و افرادی که دارای مزاج گرم و خشک یا سرد و خشک هستند، خواب کمتری دارند.
 
محمود خدادوست در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار داشت: اساساً در طب سنتی ایران خواب با رطوبت بدن و بیداری با خشکی بدن ارتباط مستقیم دارد همچنین تعادل خواب و بیداری در حفظ سلامتی و درمان بیماری‌ها اهمیت دارد.


وی با بیان اینکه علت خواب وجود رطوبت در مغز است که اعصاب را سست کرده خواب را پدید می‌آورد، اضافه کرد: عدم تعادل در خواب و بیداری می‌تواند زمینه ساز بروز بیماری باشد، در خواب تمامی اعمال طبیعی بدن شامل هضم، متابولیسم، و دفع سموم بهتر صورت می‌گیرد.


معاون طب سنتی ایران ادامه داد: به همین دلیل افراد در مناطق مرطوب مانند شمال کسل تر بوده و ممکن است که افراد صبح هنگام به سختی از خواب بیدار شوند چرا که رطوبت بالای مناطق شمالی کشور باعث افزایش رطوبت مغز شده و موجب افزایش خواب می‌شود.


خدادوست بیان داشت: رطوبت موجب افزایش خواب می‌شود و زمانی که افراد به مناطق ییلاقی و مناطق خشک سفر می‌کنند، خوابشان ممکن است کمتر شود و صبح هنگام سرحال تر از خواب بیدار می‌شوند.


وی گفت: کسی که دارای مزاج سرد و تر، گرم و تر یا تر باشد میزان خوابشان بیشتر بوده، همچنین افرادی که دارای مزاج سرد و خشک، «گرم و خشک» و خشک باشد و نیازشان به خوابشان نسبت به کسانی که مزاجشان «تر» باشد کمتر بوده و کودکان معمولاً خواب طولانی‌تری دارند چون رطوبت بدنشان بیشتر است.


معاون طب سنتی وزارت بهداشت گفت: هرچه قدر رطوبت بدن بیشتر باشد عمق خواب بیشتر و هرچه خشکی مغز بیشتر باشد خواب سطحی تر است و نکته ای باید به آن توجه کنیم این است که خواب باید شب هنگام قبل از نیمه شب باشد و حتماً ساعاتی بعد از غذا باشد که غذا از معده عبور کرده باشد.


معاون طب سنتی وزارت بهداشت افزود: بهترین وقت خواب زمانی است که هضم معده انجام گرفته و غذا از دهانه معده عبور کرده باشد و خواب معتدل بین 6 تا 8 ساعت است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.