مردان بعد از وازکتومی می‌توانند دوباره بارور شوند

سلامانه :متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری گفت: با انجام جراحی وازووازوستومی (پیوند لوله‌های وازدفران) امکان باروری مردانی که وازکتومی کرده‌اند، وجود دارد.


به گزارش پایگاه خبری وزارت بهداشت، داراب مشتاقی اضافه‌کرد: بعضی از مردان برای جلوگیری از بچه‌دار شدن به بستن لوله یا همان وازکتومی اقدام ‌کرده‌اند ولی مجدد تمایل به بچه دارشدن دارند که این امر با انجام جراحی پیوند لوله‌های وازدفران (لوله‌های منی‌بر) که بسیار ظریف و حساس است امکانپذیر است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: در حال حاضر انجام این عمل که بسیار ظریف و حساس است در بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر امکانپذیر است و به‌زودی در مرکز فوق تخصصی باروری و ناباروری امید خلیج فارس بوشهر با دستگاه‌ تخصصی این کار صورت می‌گیرد که امید موفقیت بیشتری به‌دنبال دارد.

 

وی در مورد ظرافت این جراحی، گفت: لوله‌های وازدفران قطری در حدود یک میلی‌متر و محل پیوند در حدود 2دهم میلی متر می‌باشد و در صورتی که این جراحی به کمک میکروسکوپ و توسط فردی که دوره تخصصی ناباروری را گذرانده باشد انجام شود میزان موفقیت افزایش می‌یابد.

 

مشتاقی خاطر نشان‌کرد: بعد از انجام جراحی وازووازوستومی آزمایش انجام می‌شود و در صورت وجود داشتن نطفه در آن عمل موفقیت‌آمیز بوده است ولی در صورتی که بیمار نتوانست به‌صورت طبیعی صاحب فرزند شود روش‌های کمک باروری مانند  IUIتزریق منی به صورت خالص داخل رحم IVF القای خارج از رحم  ICSI القای خارج از رحم توسط دستگاه میکروانجکشن می‌تواند به این فرد کمک کند.

 

این متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان در مورد احتمال موفقیت وازووازوستومی، گفت: موفقیت این جراحی به عواملی نظیر مدت زمانی که از انجام وازکتومی گذشته و دقت در انجام عمل جراحی دارد که اگر از وازکتومی کمتر از 10سال گذشته باشد و توسط جراحی با تجربه انجام شود میزان موفقیت در حدود 80درصد است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.