۱۰تا ۱۵ درصد بیماران در کشور دچار عفونت بیمارستانی می‌شوند

سلامانه :رئیس اداره عفونت بیمارستانی وزارت بهداشت شیوع عفونت‌های بیمارستانی را در کشورهای توسعه یافته بین 6 تا 11 درصد اعلام کرد کرد و گفت: در کشورهای در حال توسعه این آمار به 25 تا 30 درصد می‌رسد اما در ایران بین 10 تا 15 درصد است.

 
به گزارش فارس، حسین معصومی اصل در نشست خبری کنگره سالانه انجمن علمی پزشکان عفونی کودکان ایران اظهار داشت: بحث امروز ما در مورد عفونت‌های بیمارستانی و مقاومت میکروبی است چرا که بیماری‌های واگیر در گذشته میلیون‌ها نفر را به کام مرگ فرستاده است اما با دو کشف بزرگ بشر که واکسیناسیون و آنتی‌بیوتیک است از بسیاری از مرگ و میرها کاسته شده است.

رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب، غذا و عفونت بیمارستانی وزارت بهداشت گفت: واکسیناسیون همچنان رو به پیشرفت است و واکسن‌های جدیدی برای مهار ویروس‌ها و میکروب‌ها ساخته می‌شود.

فوق تخصص عفونی اطفال به واکسن آنفلوانزا اشاره داشت و تصریح کرد: واکسن آنفلوانزا را همه افراد و در همه رده‌های سنی از شش ماه به بالا می‌توانند دریافت کنند اما باید دقت داشت که اگر تزریق واکسن آنفلوانزا همه‌گیر باشد نیاز به 76 میلیون دوز واکسن داریم که واردات واکسن آنفلوانزا به کشور به دو میلیون دوز هم نمی‌رسد.

معصومی اصل ادامه داد: بنابراین ما توصیه می‌کنیم که افراد سالم واکسن آنفلوانزا را تزریق نکنند و گروه‌های پرخطر و از جمله کودکان، افراد و سالمندان در گروه سنی 60 سال به بالا، زنان باردار و افرادی که دچار بیماریهای قلبی، تنفسی، دیابت و سرطان هستند از واکسن آنفولانزا استفاده کنند.

رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب، غذا و عفونت بیمارستانی وزارت بهداشت به آنتی‌بیوتیک‌ها اشاره داشت و تصریح کرد: نقش آنتی‌بیوتیک‌ها در جلوگیری از مرگ و میرها بسیار مهم است اما همان طور که می‌دانید میکروب‌ها و ویروس‌ها نیز در مقابل دریافت آنتی‌بیوتیک‌ها اقدام می‌کنند و اگر ما فکری در برابر مقاومت ضدمیکروبی آنتی‌بیوتیک‌ها نکنیم تمام خاصیت آنتی‌بیوتیک‌ها از دست می‌رود و به دورانی خواهیم رسید که اصلاً آنتی‌بیوتیک وجود نداشته است.

فوق تخصص عفونی کودکان به مفهوم مقاومت ضدمیکروبی اشاره داشت و گفت: اگر میکروبی در مقابل آنتی‌بیوتیک مقاومت کند و زنده بماند همان مقاومت ضدمیکروبی آنتی‌بیوتیک است که این امر در تمام دنیا رو به گسترش است و یکی از اصلی‌ترین کارها که برای مقابله با مقاومت ضدمیکروبی آنتی‌بیوتیک‌ها باید انجام داد پرهیز از مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها است.

معصومی اصل بیان داشت: مصرف آنتی‌بیوتیک فقط با تجویز پزشک باید انجام شود و باید دوره درمان و مقدار دارو نیز رعایت شود چرا که اگر این دارو به صورت خودسرانه مصرف شود ضررش بیشتر از منفعتش است.

رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب، غذا و عفونت بیمارستانی وزارت بهداشت به عفونت بیمارستانی اشاره داشت و افزود: عفونت بیمارستانی به عفونت‌هایی اطلاق می‌شود که قبل از ورود یا بستری شدن فرد در بیمارستان وی به آن عفونت مبتلا نیست و در بیمارستان آن عارضه را دریافت می‌کنند.

وی به عفونت بیمارستانی به عنوان یک امر رو به گسترش در تمام دنیا اشاره داشت و گفت: 90 درصد عفونت‌های بیمارستانی قابل پیشگیری است.

رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب، غذا و عفونت بیمارستانی وزارت بهداشت تصریح کرد: مهمترین اقدام در پیشگیری از عفونت بیمارستانی شست‌وشوی دست با آب و صابون و مواد ضدعفونی کننده موجود از بیمارستان‌ها است و این امر را باید هم پزشکان، هم پرستاران، هم بیمار و هم همراهان بیمار رعایت کنند تا از انتشار و انتقال میکروب‌های بیمارستانی جلوگیری شود.

معصومی‌اصل به مسئولان پیشنهاد داد: تا به دقت عفونت‌های بیمارستانی شناسایی شود و بتوان برای کاهش و پیشگیری از آن اقدامات لازم را انجام داد.

وی آمار عفونت‌های بیمارستانی را در کشورهای توسعه یافته در حدود 6 تا 11 درصد عنوان کرد و افزود: در کشورهای در حال توسعه این آمار به 25 تا 30 درصد می‌رسد اما در ایران این آمار در حدود 10 تا 15 درصد است.

رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب، غذا و عفونت بیمارستانی وزارت بهداشت تصریح کرد: هدف ما صفر کردن عفونت‌های بیمارستانی نیست چرا که این کار شدنی نیست بلکه ما می‌خواهیم عفونت‌های بیمارستانی را کاهش دهیم تا در ادامه از عوارض ابتلا به عفونت بیمارستانی، در طول مدت بستری و مرگ و میر ناشی از آن بکاهیم و مهمتر از همه هزینه درمان را پایین بیاوریم.

وی به پسماندهای بیماستانی اشاره داشت و گفت: این پسماندها در دو گروه عفونی و غیرعفونی طبقه‌بندی می‌شوند و پسماندها نیز می‌توانند در افزایش عفونت‌های بیمارستانی مؤثر باشند.

وی به قانون پسماند که در مجلس تصویب شده اشاره داشت و گفت: طبق این قانون هر سازمان باید پسماندهای خودش را دفع کند و هزینه را پرداخت کند و اگر پسماندها به طریق علمی دفع نشوند می‌تواند موجب افزایش عفونت بیمارستانی و انتشار آن در جامعه شوند که البته طبق مقررات موجود پسماندهای عفونی سوخته یا ضدعفونی می‌شوند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.