رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت:

نیکوتین موجود در دود حاصل از مصرف قلیان ایجاد وابستگی می‌کند

نیکوتین موجود در دود حاصل از مصرف قلیان ایجاد وابستگی می‌کند

سلامانه : دکتر کاظم ندافی گفت: متولی اجرای قانون منع استعمال دخانیات در اماکن عمومی طبق ماده 14 آیین نامه قانون، بازرسین بهداشت و اصناف هستند که پس از بازدید از محل، تأیید و دریافت گزارش و شکایت مردمی باید با پشتیبانی نیروی انتظامی اعمال قانون کنند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: طبق بخشنامه وزارت بهداشت از سال 1389 هیچیک از دانشگاه‌های علوم پزشکی اجازه ندارند برای پروانه فعالیت قهوه خانه‌ها و مراکز عرضه قلیان مجوز بهداشتی صادر نمایند و کلیه مراکزی که در این فاصله اقدام به فعالیت عرضه قلیان نموده‌اند بدون اخذ مجوز از این وزارت صورت گرفته است.


وی با بیان اینکه مصرف قلیان یک تفریح نیست و نباید بعنوان وسیله ای برای پرکردن اوقات فراغت جوانان محسوب شود، توضیح داد: مطالعات بسیار زیادی در این زمینه انجام شده است و مخاطرات مصرف این ماده دخانی به کرات به اطلاع عموم مردم رسانده شده است. برخلاف بسیاری عقاید و باورهای سنتی، دود منتشره از قلیان حاوی مقادیر بی شماری مواد سمی است. این مواد به عنوان عوامل اصلی بروز سرطان ریه، بیماری‌های قلبی عروقی و سایر بیماری‌ها شناخته شده‌اند.

دکتر ندافی با بیان اینکه نیکوتین موجود در دود حاصله از مصرف قلیان همانند سایر مواد دخانی اعتیادآور بوده و مصرف متناوب آن ایجاد وابستگی می‌کند، خاطرنشان کرد: علاوه بر این به دلیل مصرف مشترک، قلیان موجب بیماری‌های مسری ازجمله سل، هپاتیت، تبخال و غیره می‌شود. با این وجود متأسفانه هنوز تعداد زیادی از خانواده‌ها آگاهی لازم در مورد خطرات مصرف قلیان نداشته و به همین دلیل از مصرف آن توسط جوانان خود ممانعت به عمل نمی‌آورند و متأسفانه حتی گاهی اوقات با آن‌ها همراهی هم می‌کنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.