ضربه‌ها، فشار تومور به عصب و حمله ویروس‌ها عامل گرفتگی صدا

سلامانه : متخصص مغز و اعصاب گفت: گرفتگی صدا در صورت سالم بودن حنجره و تارهای صوتی، می‌تواند بر اثر بروز مشکل در عصبی که برای عضلات حنجره و تارهای صوتی است، اشکال در عضلات حلق و حنجره و نقاطی که عصب را به عضله متصل می‌کند باشد.

 
شکوفه علایی در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به سؤال یکی از شهروندان درباره گرفتگی صدای وی، اظهار داشت: این شهروند گرامی در گام اول باید به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کند تا پزشک، حنجره و تارهای صوتی او را معاینه کرده و در صورتی که مشکلی دارد، اقدامات درمانی انجام شود، اگر پزشک به این نتیجه برسد که تارها و حنجره مراجعه‌کننده طبیعی است، به متخصص مغز و اعصاب ارجاع می‌دهد.

وی افزود: در صورتی که علت اختلال به حوزه مغز و اعصاب مربوط شود، می‌تواند در عصبی که برای عضلات حنجره و تارهای صوتی است، مشکلی به وجود آمده باشد، در نتیجه حرکت تارهای صوتی هنگام تولید صدا به صورت طبیعی نخواهد بود و تولید صدا نیز دچار مشکل می‌شود.

این نورولوژیست ادامه داد: همچنین ممکن است عضلات حلق و حنجره مشکل پیدا کرده باشد که تولید صدا و نحوه تکلم نیز با مشکل مواجه خواهد شد.

عضو کمیته علمی انجمن ام‌اس ایران تصریح کرد: در حالت سوم، عصب و عضله سالم است، اما نقاطی که عصب را به عضله متصل می‌کند با مشکل مواجه می‌شود، یعنی پیام‌های از عصب به عضله منتقل نمی‌شود.

وی خاطر نشان کرد: درمان هر کدام از اختلالات، به نوع بیماری بستگی دارد، فلج شدن عصبی که به حنجره پیام می‌آورد می‌تواند بر اثر ضربه‌ها، فشار تومور به عصب و حمله ویروس‌ها اتفاق افتد و همانطور که گفته شد، هرکدام درمان خاص خود را دارد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.