پایداری ۲۴ ساعته تصمیمات کمیته آلودگی با ناپایداری هوای تهران

سلامانه :مردم شهر پر ازدحام و استرس تهران به هوایی تازه نیاز دارند نه تصمیماتی که ۶ ماه دوم هر سال تکرار شوند؛ باید دید دولت تدبیر و امید کلیدی برای گشایش قفل آلودگی هوا دارد یا شهروندان باید اندرخم این کوچه باز هم با آلودگی دست‌وپنجه نرم کنند.

به گزارش تسنیم، شدت آلودگی هوای تهران مسئولان را بر این داشت تا بار دیگر روز سه شنبه کمیته کاهش آلودگی هوا را تشکیل دهند و مُسکِنی کوتاه مدت برای نفس کشیدن پایتخت نشین‌ها تجویز کنند. این جلسه ساعت 16:30 با حضور نمایندگانی از وزارت بهداشت، شهرداری، سازمان حفاظت محیط زیست، نیروی انتظامی، سازمان هواشناسی برگزار شد.


استاندار تهران علی‌رغم حضور در استانداری و معاون عمرانی وی به دلیل مأموریت خارج از شهر در جلسه حضور نداشتند و حیدرزاده مدیر کل محیط زیست استان تهران به همراه یکی از مدیران استانداری جلسه را مدیریت کردند. ساعت 17:30 با مشخص شدن پیشنهادات مسئولان مذکور برای کاهش آلودگی هوا قرار شد صورتجلسه جهت تأیید به استاندار تهران ارائه شود، آن زمان هیچ‌یک از خبرنگاران حاضر در استانداری نمی‌دانستند قرار است این امر بیش از 2 ساعت به طول بیانجامد.


حسین هاشمی استاندار تهران پیش از حضور در جمع خبرنگارانی که ساعت‌ها در انتظار وی بودند، در برخوردی قابل تامل با یکی از رسانه‌ها که خبرنگار آن برای تهیه خبر مصوبات کمیته در استانداری حضور نداشت،‌مصاحبه کرد و بخشی از مصوبات کمیته کاهش آلودگی هوا را اعلام و زحمت سایر خبرنگاران را پایمال کرد.


در نهایت استاندار تهران مصوبات را اعلام کرد و گفت: با توجه به وارونگی هوا به‌ویژه در شهر تهران که میزان آلودگی به 170 رسیده بود و رسیدن به شاخص آلایندگی 200 وضعیت به هشدار می‌رسد، براساس ماده 7 قانون، کمیته کاهش آلودگی هوا تشکیل شد.


وی ادامه داد: ممنوعیت ورزش در مقطع دبیرستان، ممنوعیت فروش آرم‌های طرح ترافیک روزانه و اجرای طرح زوج و فرد از در منازل از ساعت 6:30 صبح تا 4 بعدازظهر از مصوبات امروز کمیته است.


هاشمی گفت: ادارات استان تهران فردا (چهارشنبه) تعطیل نیستند و تعطیلی واحدهای صنعتی نیز به‌اختیار وزارت صنعت گذاشته شد. برگزارکنندگان بازی پرسپولیس و میلان درخواستی برای لغو بازی نداشتند و در این جلسه تصمیمی مبنی بر لغو مسابقه تیم‌های پرسپولیس و میلان اتخاذ نشد و به این ترتیب این بازی در زمان مقرر برگزار می‌شود.


بر اساس این گزارش طرح زوج و فرد از در منازل امروز اجرایی نمی‌شود ضمن اینکه محمدهادی حیدرزاده مدیر کل محیط زیست استان تهران نیز شب گذشته از کاهش آلودگی هوا خبر داد. اما با توجه به پایداری هوا و امکان بروز آلودگی طی روزهای آینده ممکن است کمیته کاهش آلودگی هوا بار دیگر تشکیل شود اما معلوم نیست پایتخت نشین‌ها تا چه زمانی قرار است روی خوش رنگ آسمان را نبینند و با اقدامات مقطعی و کوتاه مدت مسئولان از داشتن هوایی سالم محروم باشند.


مردم تهران در این شهر پر ازدحام و پر استرس به هوایی تازه نیاز دارند نه تصمیماتی که 6 ماه دوم هر سال تکرار می‌شوند؛ باید دید دولت تدبیر و امید کلیدی برای گشایش قفل آلودگی هوا دارد یا قرار است شهروندان اندرخم این کوچه باز هم با هوای آلوده دست و پنجه نرم کنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.