صدور کارت اهدای عضو برای وزیر بهداشت

سلامانه : در سفر وزیر بهداشت به استان گیلان و همزمان با برگزاری مراسم روز جهانی کلیه در شهرستان رودسر ، دو سامانه کشوری اهدای عضو و کارت اهداء عضو افتتاح شد و وزیربهداشت با ثبت مشخصات خود در این سامانه ، کارت عضویت اهدای عضو دریافت کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر حسن هاشمی وزیر بهداشت در مراسم روز جهانی کلیه ضمن افتتاح مرکز دیالیز رودسر طی سخنانی بر اهمیت پیشگیری از بیماری‌ها تاکید کرد و گفت: بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر از جمله بیماری‌های کلیوی قابل پیشگیری هستند.

وی با اشاره به اهمیت کلیه و نقش آن در سلامت انسان، گفت: کلیه، پالایشگاه بدن است و طبیعی است که نباید با ورود برخی از سموم از طریق مصرف برخی از مواد غذایی و آشامیدنی کار مضاعفی به آن تحمیل کنیم.

وزیر بهداشت با بیان این‌که استفاده از شکر و نمک بیش از نیاز و نیز مصرف برخی از شیرینی‌جات و تنقلات می‌تواند برای کلیه مشکل‌ساز باشد، افزود: کم تحرکی و افزایش وزن و استفاده از سیگار را از عوامل تأثیرگذار در آسیب به کلیه‌هاست و باید مراقب این پالایشگاه خدادادی باشیم.

وزیر بهداشت با اشاره به جنبه ارثی برخی بیمار‌ی‌ها مانند فشارخون، گفت: ایجاد شبکه‌های بهداشتی یکپارچه در روستاها، شهرها و حاشیه شهرها یکی از وظایف و اقدامات دولت مورد است و باید افراد مبتلا به بیماری‌های غیرواگیر از جمله دیابت و فشارخون در این شبکه ها شناسایی شده و به آنها کمک شود.

بیماریابی در سراسر کشور تا پایان دولت یازدهم
وزیر بهداشت با بیان این که تاکنون چندین میلیون نفر از حاشیه نشینان شهرها تحت پوشش خدمات بهداشتی درمانی قرار گرفته اند، گفت: سال آینده نیز بخش عمده ای از جمعیت کشور تحت پوشش شبکه های بهداشت قرار می‌گیرند و می‌توانیم تا پایان این دولت، بیماریابی را در سراسر کشور داشته باشیم.

هاشمی اطلاعات دقیق را برای انجام اقدام مناسب لازم دانست و افزود: در مورد کسانی که مبتلا به بیماری شده‌اند، باید خدمات مناسبی ارائه شود و خوشبختانه در سال‌های گذشته فعالیت‌های فراوانی در این زمینه انجام شده است.

وجود 20 هزار نیازمند کلیه در کشور
وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه حدود 20 هزار نفر در کشور نیاز به پیوند کلیه دارند، گفت: با فرهنگی که در کشور در مورد اقوام و خانواده داریم نباید انتظار داشته باشیم که کسی به دلیل نیاز به پیوند کلیه جان خود را از دست بدهد بلکه خانواده و بستگان درجه یک فرد نیازمند به کلیه می‌توانند یکی از کلیه‌های خود را به شرط سالم بودن خود اهدا کنند.

باید در اهدای عضو در دنیا پیشقدم باشیم
هاشمی بر ضرورت فرهنگسازی برای اهدای عضو در جامعه تاکید کرد و گفت: باید در دنیا در اهدای عضو پیشقدم باشیم و پذیرفته نیست که در خانواده‌ای، پدر، مادر یا فرزند مبتلا به نارسایی کلیه به دیالیز نیاز پیدا کند چرا که خانواده ها باید در این زمینه پیشقدم شوند؛ اگر در این زمینه موفق نبوده ایم، به علت عدم ارائه اطلاعات درست به مردم و استفاده‌نکردن از ظرفیت رسانه‌ها بوده است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: البته این انتظار را در مورد نیازمندان به پیوند قلب و مبتلایان به بیماریهای مزمن ریوی وجود ندارد.

هاشمی با بیان این‌که در صورت پیشقدم شدن خانواده‌ها برای اهدای کلیه به بستگان خود، موضوع خرید و فروش کلیه برچیده خواهد شد، افزود: علاوه بر آن از آمار روزافزون بیماران دیالیزی و مشکلات خانواده های آنان کاسته خواهد شد.

وی با طرح این پرسش که تا چه زمانی می توانیم دستگاه دیالیز خریداری کنیم، گفت: البته ارائه خدمات به بیماران کلیوی وظیفه دولت است ولی می توان با فرهنگسازی و پیشگیری، آمار این بیماری را در کشور کاهش دهیم.

وزیر بهداشت با تاکید بر ضرورت تقویت فرهنگ اهدای عضو در کشور گفت: مردم باید باور کنند که هدیه کردن یک کلیه آسیبی به فرد اهدا کننده وارد نمی‌کند ولی بسیاری از آسیب‌های روحی و روانی خانواده ها که برای بیمار کلیوی خود متحمل می‌شوند را می‌کاهد.

قدردانی از مراجع تقلید به دلیل فتاوای مربوط به اهدای عضو
هاشمی همچنین به فتاوای مراجع تقلید در کشور در مورد اهدای عضو اشاره کرد و گفت: دیدگاه مراجع در این زمینه نشاندهنده پویایی فقه در کشور است.

وزیر بهداشت با اشاره به اقدام زیبای دو خانواده ای که در این مراسم از آنها تجلیل شد و بهترین تصمیم را برای اهدای عضو عزیز از دست رفته خود گرفته بودند و نیز فرد دیگری که یکی از کلیه های خود را اهدا کرده بود گفت: به این گونه اقدامات افتخار می کنیم و باید از فرصت ها استفاده کنیم و در این زمینه نیز مانند سایر بخشها در جهان الگو باشیم.

وزیر بهداشت گفت: فکر نمی کنم هیچ کس در ایران از محنت دیگران لذت ببرد.

فشار خون؛ بیماری جدی و خاموش
هاشمی در ادامه از بیماری فشارخون به عنوان یک مشکل جدی و بیماری خاموش نام برد و گفت: این بیماری منجر به از دست دادن کلیه‌ها، نابینایی و خونریزی مغزی و سکته های مغری می شود در حالی که با داشتن شبکه های قوی بهداشتی، می توان با یک دستگاه ساده فشارخون و کمترین هزینه از بیماری فشارخون مطلع شد و از عوارض آن پیشگیری کرد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه بیشترین آمار مرگ و میرهای کشور مربوط به سکته های قلبی و مغزی هستند، گفت: می توان از 40 درصد مرگ‌های ناشی از سکته‌های قلبی و مغزی با پیشگیری جلوگیری کرد.

وی با اشاره به این که در حال حاضر یک چهارم افراد بالای 50 سال کشور مشکل کلیوی دارند، گفت: با انجام یک آزمایش ساده می‌توان از بروز چنین بیماری‌های پیشگیری کرد و 50 درصد بیماری‌های کلیوی قابل پیشگیری است.

وزیر بهداشت با اشاره به این که مردم ما همواره در همه صحنه ها در ایثارگری پیشقدم بوده اند، گفت: در زمینه اهدای کلیه نیز مردم می توانند پیشقدم شوند و امیدواریم فرهنگ اهدای عضو در جامعه ما روز به روز گسترش یابد و رسانه ها به ویژه صدا و سیما نقش بی بدیلی در این زمینه دارند.

افراد سالم هر دو ساعت یکبار 2 لیوان آب بنوشید
وزیر بهداشت اهدای عضو را امری خیر و اثری ماندگار و جاودانه در وجود انسان دیگر عنوان کرد و گفت: هیچ خدمتی پسندیده‌تر از این نیست که مراقب سلامتی اعضای خود باشیم و قبل از فوت، اعضای خود را به قیمت ارزشمند و اجر الهی اهدا کنیم.

وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: نوشیدن یک لیوان آب در هر دو ساعت از بروز نارسایی‌های کلیوی جلوگیری می‌کند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.