داروهای ایدز به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد

سلامانه :رئیس اداره کنترل بیماری ایدز وزارت بهداشت اعلام کرد: تاکنون تمام خدمات و داروهای ضد ایدز به صورت رایگان در اختیار بیماران مبتلا به ایدز قرار گرفته است.

عباس صداقت، اظهار داشت: جزء معدود کشورهایی هستیم که با توجه به شرایط تحریم‌ها و با توجه به شرایط اقتصادی، از آخرین گایدلاین‌های سازمان جهانی بهداشت پیروی کرده و تمام خدمات درمانی و دارویی ضد ایدز را به صورت رایگان در اختیار بیماران مبتلا به ایدز قرار می‌دهیم.


صداقت در ادامه درخصوص داروهای مبتلایان به این بیماری گفت: 13 نوع دارو برای درمان بیماری ایدز  به شکل قرص، تزریقی و غیره وجود دارد که 3 قلم آن در داخل کشور تولید می‌شود و بقیه وارداتی هستند.


رئیس اداره ایدز افزود: بیماران مبتلا به ایدز می‌توانند داروهای مورد نیاز خود را از مراکز مشاوره رفتار پرخطر در معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌ها تهیه کنند و همچنین کیت‌های تشخیصی سریع نیز وجود دارد که بیماران مبتلا می‌توانند آن را تهیه و مورد استفاده قرار دهند.


وی بیان کرد: این کیت‌ها حتماً باید تاییدیه وزارت بهداشت را داشته و به وسیله پزشک آموزش دیده برای بیماران مورد استفاده قرار گیرد در غیر اینصورت ممکن است حتی استفاده از کیت‌های غیر استاندارد خطرآفرین باشد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، صداقت در مورد تشریح آخرین آمار مربوط به ایدز خاطرنشان کرد: تا اول مهرماه سال 92، بالغ بر 89 درصد مبتلایان به ایدز را مردان و 11 درصد مبتلایان به ایدز را زنان تشکیل می‌دهند، در سال 91 تعداد 33.2 درصد از طریق روابط جنسی غیر ایمن مبتلا شده ‌اند و در سال 91 ، 32.5 درصد مردان و 67.5 درصد زنان از طریق تماس جنسی (رفتارهای پرخطر) مبتلا شده‌اند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.