داروهای آرام‌بخش خطر ابتلا به آلزایمر را در بردارد

داروهای آرام‌بخش خطر ابتلا به آلزایمر را در بردارد

سلامانه : بر اساس تحقیقات جدید بزرگسالانی که برای درمان بی‌خوابی یا اضطراب داروی آرام‌بخش مصرف می‌کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر هستند.


به گزارش سلامانه به نقل از هلث دی، داروهای آرام‌بخشی که در این مطالعه به آن‌ها اشاره شده از خانواده داروهای «بنزودیازپین» هستند که به طور گسترده‌ای تجویز می‌شوند و از آن جمله می‌توان به «لورازپام»، «دیازپام» و «آلپرازولام» اشاره کرد. افراد بزرگسال معمولاً از این داروها برای رفع مشکل بی‌خوابی یا کاهش اضطراب و اغلب نیز در بلندمدت استفاده می‌کنند درحالی‌که طبق دستورالعمل‌های پزشکی، مصرف این داروها برای کوتاه‌مدت توصیه می‌شود.


در سال 2012 میلادی انجمن سالمندان آمریکا داروهای بنزودیازپین را در فهرست داروهای نامناسب برای افراد مسن قرار داد زیرا خطراتی همچون گیجی، سرگیجه و زمین خوردن را متوجه آنان می‌سازد. مطالعه جدید اولین بررسی در مورد رابطه مصرف داروی بنزودیازپین با خطر ابتلا به آلزایمر نیست اما شواهد تازه‌ای ارائه می‌کند مبنی بر اینکه مصرف طولانی‌مدت آن می‌تواند یک عامل مهم خطرزا باشد.


در این بررسی اطلاعات مربوط به 1800 فرد بزرگسال مبتلا به آلزایمر بررسی و با تعدادی فرد سالم در همین رده سنی مقایسه شد. این متخصصان دریافتند افرادی که از داروهای بنزودیازپین مصرف کرده بودند 51 درصد بیش از افراد دیگر در معرض ابتلا به آلزایمر بودند.


متخصصان معتقدند درصورتی‌که دوره مصرف این داروها طولانی‌تر شود احتمال ابتلا به آلزایمر نیز افزایش می‌یابد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.