استان مرکزی محل دفن زباله‌های شیمیایی بیمارستان‌های تهران/ تحویل پسماند رادیوداروها به سازمان انرژی اتمی

سلامانه : معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران محل دفن زباله‌های شیمیایی بیمارستان‌های تهران را استان مرکزی اعلام کرد.

 آرش رشیدیان در گفت‌وگو با فارس توضیحاتی در مورد بی خطر سازی زباله‌های بیمارستانی و محل دفن زباله‌های شیمیایی بیمارستان‌های تهران داد.

وی با بیان اینکه همه بیمارستا‌ن‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران مجهز به دستگاه‌ بی خطرسازی زباله هستند گفت: سرمایه گذاری وسیعی در زمینه زباله‌های بیمارستانی در چند سال اخیر انجام شده به طوری که وضعیت ما اکنون قابل مقایسه با 10 سال قبل نیست. البته هنوز با وضعیت مطلوب فاصله داریم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: فقط دستگاه یک بیمارستان دولتی و یک مورد بیمارستان خصوصی طی ماه گذشته دچار مشکل شده بود که به آنها تذکر دادیم تا مشکل برطرف شود و آخرین گزارش  حاکی از بر طرف شدن مشکل دستگاه بی خطرساز بیمارستان دولتی است.

رشیدیان اضافه کرد: اکنون بر اساس بخشنامه وزارت بهداتش هیچ بیمارستانی اجازه استفاده از دستگاه زباله سوز را برای بی خطرسازی زباله های بیمارستانی ندارد و از دستگاههای کم حجم کننده زباله و بی خطرسازی مانند اتوکلاو استفاده می‌شود.

وی افزود: بی‌خطرسازی زباله‌ها در داخل بیمارستان توسط این دستگاه‌ها انجام می‌شود و بعد زباله‌ها از طریق مبادی قانونی تحویل افرادی می‌شود که این‌ها را در محل مناسب دفن کنند.

رشیدیان در مورد انواع زباله‌های بیمارستانی گفت: یک نوع زباله، زباله‌های عادی بیمارستان است که مانند زباله‌های خانگی با آنها برخورد می‌شود، نوع دیگر زباله‌های عفونی است که بعد از بی خطرسازی در کیسه‌های زرد رنگ ریخته می‌شوند و دو نوع دیگر که مقدار آنها بسیار کم است، زباله‌های شیمیایی و رادیو داروها هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران به موضوع بی‌خطرسازی زباله‌های بیمارستانی اشاره کرد و یادآور شد: زباله‌های شیمیایی بیمارستان‌ها بعد از بی خطر سازی در محل امنی که رفت و آمد انسان‌ها به آنجا کم است منتقل می‌شود.

وی محل دفن زباله‌های شیمیایی بیمارستانهای تهران را مکانی در استان مرکزی عنوان کرد و در مورد پسماندهای رادیو داروها گفت: بازمانده رادیو داروها به سازمان انرژی اتمی تحویل داده می‌شود.

به گفته رشیدیان، سازمان محیط زیست این محل در استان مرکزی را برای دفن زباله‌های شیمیایی معرفی کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا گزارشی مبنی بر دفن زباله‌های بیمارستانی در محل دفن زباله‌های شهری داشته‌اید یا خیر گفت: گزارش‌هایی وجود دارد که ما در مورد آن تذکر دادیم و انتظار داریم این کار تکرار نشود.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.