سلامتی در ماه روزه‌‌داری

سلامتی در ماه روزه‌‌داری

كم‌كم ماه رمضان از راه می‌رسد و همه با شور و اشتیاق آماده می‌شوند تا به استقبال این روزها و هفته‌های پرخیر و بركت بروند اما نباید فراموش كنیم این خود ما هستیم كه باید عاقلانه و منطقی روزهای گرم و طولانی تابستان را كه امسال با روزه‌داری همراه شده است، بگذرانیم تا نهایت بهره را از این ماه ببریم.
یكی از مهم‌ترین پرسش‌ها هم در مورد بیماری‌های گوارشی و روزه داری است و از این‌رو به نظر می‌رسد بیماران مبتلا به مشكلات گوارشی باید موارد خاصی را در نظر داشته باشند تا این ماه به سلامت و بدون كوچك‌ترین مشكلی به پایان برسد.

دكتر مژگان فروتن، فوق‌تخصص بیماری‌های گوارش، كبد و مجاری صفراوی در این زمینه به جام‌جم می‌گوید: مطالعاتی كه در مورد تاثیر روزه‌داری بر سلامت بدن انجام شده، نشان می‌دهد مدیاتورهای التهابی طی روزه‌داری كاهش یافته و گروهی از چربی‌های مفید افزایش می‌یابد، در حالی كه چربی‌های مضر كمتر می‌شود.

روزه‌داری و بیماری‌های دستگاه گوارش

بسیاری از افراد تصور می‌كنند غذا نخوردن موجب بروز بیماری‌های مختلف شده و سلامت دستگاه گوارش را به‌خطر می‌اندازد، در حالی‌كه متخصصان تاكید می‌كنند كم‌آبی مساله‌ای است كه باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

دكتر فروتن ضمن تاكید بر همین نكته می‌گوید: در مواردی كه كم‌آبی موجب تشدید بیماری‌های گوارشی می‌شود، فرد باید با مشورت پزشك معالج روزه بگیرد.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به مواردی كه كم‌آبی می‌تواند بیماری را تشدید كند، توضیح می‌دهد: به عنوان نمونه هنگام ابتلا به اسهال شدید یا در بیماری‌های كبدی پیشرفته مانند سیروز و بخصوص برای افرادی كه از داروهای ادرارآور استفاده می‌كنند حتما باید قبل از روزه‌داری با پزشك مشورت شود.

به گفته وی، روزه‌داری موجب تشدید بیماری‌های شایع دستگاه گوارش مانند اسید ریفلكس و روده تحریك‌پذیر نمی‌شود و حتی در مواردی ممكن است این بیماری‌ها طی این ماه بهبود یابد.

این فوق‌تخصص گوارش می‌افزاید: كولیت التهابی نیز یكی از مشكلات شایع گوارشی است كه اگر بیماری فعال نباشد، روزه گرفتن بلامانع است، ولی در صورتی كه بیمار دچار علائم فعال بیماری مانند خونریزی یا اسهال باشد، توصیه می‌شود از روزه‌داری خودداری كند.

به گفته دكتر فروتن، اگر سنگ كیسه صفرا بدون علامت باشد نیز روزه‌داری موجب تشدید یا بزرگ‌شدن آن نمی‌شود. به همین دلیل روزه‌ گرفتن برای افرادی كه سنگ بدون علامت كیسه صفرا دارند، منعی ندارد.

روزه‌داری با زخم‌های دستگاه گوارش

به گفته دكتر فروتن ی به طور كلی در شرایطی كه پزشك تشخیص می‌دهد بیمار دچار زخم فعال اثنی‌عشر یا معده است، چون روزه‌داری می‌تواند موجب خونریزی شود، بهتر است فرد روزه نگیرد. ولی در سایر موارد مانند زخم‌هایی كه درمان شده یا سوءهاضمه و گاستریت، روزه‌داری با نظر پزشك بلامانع است.

این فوق‌تخصص بیماری‌های گوارش تاكید می‌كند: فردی كه به بیماری‌های گوارشی مبتلاست، حتما باید قبل از شروع ماه رمضان برای درمان به پزشك مراجعه كرده و با مشورت او داروهایش را حتما هنگام سحر و افطار مصرف كند.

وی با اشاره به اهمیت پیروی از رژیم غذایی مناسب طی ماه رمضان توضیح می‌دهد: براساس علائم گوارشی فرد، غذاهای محرك مانند فست فودها و سس‌ها و همچنین انواع نوشیدنی‌های گازدار و حبوبات طی ماه رمضان باید با دقت بیشتری مصرف شود بنابراین توصیه می‌شود افرادی كه مشكل خاصی ندارند، روزه‌هایشان را بگیرند، ولی رژیم غذایی‌ را نیز با دقت بیشتری انتخاب و طی این ماه از پرخوری اجتناب كنند.

با كم‌آبی مقابله كنید

وقتی ماه رمضان با گرمای تابستان همراه می‌شود، تشنگی و كم‌آبی بدن بیشتر از گرسنگی اهمیت می‌یابد و به‌همین دلیل لازم است نكاتی را در این زمینه به خاطر بسپاریم تا روزهای گرم و طولانی ماه رمضان هر چه راحت‌تر سپری شود و مشكلی نیز برای ما ایجاد نشود.

دكتر فروتن در این مورد چنین توصیه می‌كند: بهتر است با یك لیوان آب ولرم یا چای كمرنگ همراه با عسل یا خرما افطار كنید. همچنین مصرف یك فنجان سوپ ساده سبزی‌ها نیز انتخاب مناسبی است تا الكترولیت‌هایی كه طی روزه‌داری از دست رفته است، جبران شود.

به گفته وی، بهتر است میان افطار و شام یك ساعت فاصله باشد و شام نیز مانند روزهای معمول گذشته تهیه و صرف شود بنابراین می‌توان برای شام از برنج یا نان، گوشت یا حبوبات و سالاد همراه با روغن زیتون استفاده كرد. در ضمن، یادتان باشد در فاصله میان شام تا سحر از میوه‌های آبدار و مایعات نیز به اندازه كافی استفاده كنید.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی می‌افزاید: كم‌آبی یكی از موضوعاتی است كه بسیاری از بیماران گوارشی را با مشكل روبه‌رو خواهد كرد و بخصوص كسانی كه دچار یبوست هستند باید این مورد را در نظر داشته باشند.

بیماری‌های كبدی و روزه‌داری

دكتر فروتن درباره بیماری‌های كبدی می‌گوید: زمانی كه فرد به بیماری كبدی مبتلاست، براساس مشكلش باید در مورد روزه‌داری او تصمیم گرفته شود؛ به عنوان مثال اگر فردی با هپاتیت حاد روبه‌روست، با توجه به شرایطش بهتر است روزه نگیرد، ولی در مورد هپاتیت‌های مزمن معمولا منعی برای روزه‌داری وجود ندارد، مگر این‌كه بیمار از داروهای خاصی استفاده كند كه باید با نظر پزشك معالج در این مورد تصمیم گرفته شود.

وی با بیان این‌كه به بیماری مزمن كبدی، سیروز گفته می‌شود درباره این بیماری‌ چنین توضیح می‌دهد: اگر با سیروز جبران شده روبه‌رو باشیم، فرد با نظر پزشك معالج می‌تواند روزه بگیرد، ولی اگر فرد به سیروز جبران نشده یا بیماری پیشرفته كبدی مبتلا باشد، ممكن است روزه‌داری موجب بروز مشكلاتی شده و در نتیجه شاید طبق نظر پزشك معالج توصیه شود از روزه‌داری خودداری كند.

گرسنگی زخم‌معده نمی‌آورد

به گفته دكتر فروتنییی، روزه‌داری احتمال ابتلا به زخم اثنی‌عشر یا زخم‌معده را افزایش نمی‌دهد، ولی رعایت رژیم غذایی مناسب طی روزه‌داری موجب می‌شود علائم گوارشی مانند سوءهاضمه، نفخ و یبوست كمتر شود.

نیلوفر اسعدی‌بیگی - جام‌جم

منبع : جام جم آنلاین

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.