انجام یک آزمایش خون ساده برای تشخیص سرطان پروستات

سلامانه : رئیس قدیمی‌ترین بیمارستان ایران انجام آزمایش خون را ساده‌ترین روش تشخیص سرطان پروستات عنوان کرد و گفت:سالانه ۵ هزار سرطان پروستات در ایران تشخیص داده می‌شود.
 
به گزارش تسنیم، یکصد انکولوژیست و اورولوژیست مشهور بین‌المللی و منطقه‌ای از خاورمیانه و شمال آفریقا، اروپا و آمریکا، برای بررسی گزینه‌های درمانی جدید و روش‌های موجود برای مردان بزرگسال مبتلا به سرطان پروستات در اجلاس انکولوژی حضور یافتند.
بر اساس غلامرضا پورمند، پروفسور اورولوژی و مدیر مرکز تحقیقات اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان سینا، به عنوان یکی از سخنرانان این اجلاس اظهار داشت: هم اکنون در ایران سالانه حدود 5 هزار مورد سرطان پروستات تشخیص و توسط پاتولوژیست‌ها گزارش می‌شود.
پورمند افزود: با وجود اینکه سرطان پروستات پس از سرطان دستگاه گوارش و ریه، هفتمین علت اصلی مرگ و سومین علت شایع مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان است، میزان آگاهی در مورد آن در ایران پایین است.
وی افزود: اگرچه مطالعاتی برای درک عوامل خطرساز بیماری در حال انجام است اما نرخ بقا در سرطان پروستات در صورتیکه زود تشخیص داده شود، بالا خواهد بود. با این حال در ایران نیز مانند جوامع دیگر، بسیاری از مردان به دلیل ناآگاهی در مراحل پیشرفته بیماری و در اثر بروز علائم به پزشک مراجعه می‌کنند. مردان معمولاً به انجام منظم معاینه پروستات نمی‌پردازند؛ بنابراین، تأخیر در تشخیص ممکن است درمان را دشوار یا حتی غیرممکن نماید.
پورمند ادامه داد: جدیدترین آمار حاکی از روند تدریجی افزایش سرطان پروستات است بطوریکه این مهم از سال 2003 تا 2012 تقریباً پنج برابر افزایش یافته است و نرخ مرگ و میر نیز در همین دوره دو برابر شده است.
رئیس قدیمی ترین بیمارستان ایران تاکید کرد: انجام یک آزمایش خون ساده، آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA)، پس از 50 سالگی به‌عنوان شاخص تشخیص زودهنگام سرطان پروستات توصیه می‌شود؛ با این حال سن غربالگری در موارد دارای سابقه خانوادگی مثبت به 40 سالگی کاهش یافته است.
در ادامه اجلاس انکولوژی در دُبی، مارکوس وبر، مدیرعامل منطقه‌ای Astellas Pharma نیز عنوان کرد: ما به عنوان یکی از شرکت‌های پژوهش محور، متعهد به ارائه گزینه‌های درمانی مبتنی بر خلاقیت برای این بیماری، به شدت در حال گسترش و ایجاد آگاهی عمومی در مورد سرطان پروستات در منطقه هستیم.
همچنین، گرهارد آتارد، مشاور پزشکی و انکولوژیست موسسه تحقیقات سرطان و سلطنتی مارسدن لندن، نیز در این اجلاس بیان داشت: براساس یک مطالعه اخیر، رده جدید درمان ضدآندروژن، خطر مرگ را به میزان 29 درصد در مردان مبتلا به سرطان پروستات مقاوم در برابر اختگی متاستاز کاهش می‌دهد و رشد سرطان را در 59 درصد از بیماران کاهش می‌دهد یا متوقف می‌کند و موجب به تأخیر افتادن نیاز برای انجام شیمی درمانی به مدت 17 ماه می‌شود.
آتارد ادامه داد: این یک پیشرفت عمده در درمان سرطان پروستات است که یک گزینه درمانی جدید را برای بیماران مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته پس از شیمی‌درمانی ارائه می‌کند.
گفتنی است، درمان ضد آندروژن جدید برای درمان مردان بزرگسال مبتلا به سرطان پروستات مقاوم در برابر اختگی متاستاز (mCRPC) مورد استفاده قرار می‌گیرد و هنگامی رخ می‌دهد که بیمار دیگر به درمان با کاهش هورمون پاسخ نداده است و سرطان پیشرفت کرده است و به سایر نقاط بدن گسترش یابد.
در بیماران مبتلا به این بیماری و کسانی که هنوز به مرحله نیازمند شیمی ‌درمانی نرسیدند، درمان ضدآندروژن به منظور به تأخیر انداختن بیشتر نیاز به شیمی‌درمانی، مفید بوده است و زندگی طولانی‌تر و کیفیت بهتر زندگی را فراهم می‌کند. اجلاس انکولوژی به میزبانی (MENA/SSA) Astellas Pharma Africa، که یک شرکت داروسازی پژوهش‌محور است در دوبی برگزار شد که در این اجلاس محققانی نیز از جامعه انکولوژی ایران به ارائه دستاوردهای خود پرداختند. هدف جامعه انکولوژی ایران مطالعه عوامل خطر ابتلا به سرطان پروستات به منظور کمک به کنترل این بیماری به علت نرخ بروز بالای آن است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.