۱۰ میلیون ایرانی فشار خون بالا دارند/ ممنوعیت ورود نوشابه و سوسیس و کالباس به مدارس

سلامانه : معاون بهداشت وزیر بهداشت از دانش‌آموزان خواست تا به والدین خود برای کنترل فشار خون هشدار دهند زیرا ۱۰ میلیون ایرانی فشار خون بالا دارند، معاون وزیر آموزش و پرورش نیز از ممنوعیت توزیع نوشابه و سوسیس و کالباس در بوفه مدارس خبر داد.

 به گزارش فارس، علی اکبر سیاری امروز در مراسم آغاز اجرای طرح ارتقای سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان ابتدایی سراسر کشور اظهار داشت: درصدد ارتقاء سلامت مردم ایران هستیم؛ انتظار ما این است که بتوانیم وضعیت دهان و دندان را در مردم ارتقاء دهیم.

وی افزود: همکاران ما در وزارت بهداشت برنامه‌ای را طراحی کرده‌اند که به علت طولانی شدن جلسه هیأت وزیران بنده و دکتر حمیدی به نیابت از وزرای بهداشت و آموزش و پرورش به امضای تفاهمنامه میان دو وزارتخانه در اجرای این طرح خواهیم پرداخت.

سیاری گفت: پدرم در زمان حیات خود 3 توصیه به من کرد که عبارت بود از خواندن نماز، پزشک شدن و دست کشیدن از غذا قبل از سیر شدن. من نیز چند توصیه به فرزندان خود کرده‌ام و آنها عبارتند از خواندن نماز در هر نقطه‌ای از دنیا که هستند،‌ انتخاب بهترین رشته و دانشگاه و حداکثر تلاش برای اینکه این مهم موجب امنیت شغلی آنها در دنیا می‌شود.

وی افزود: سومین مسئله این است که به طریقی درس بخوانیم که با مردم کشور خود و کشورهای دیگر رابطه داشته باشید و فرهنگ آنها را بشناسید. چهارمین توصیه‌ام این است که بتوانند به روش علمی از سلامت خود صیانت کنند.

سیاری ادامه داد: آموزش و پرورش باید شما را با تغذیه توانمند کند، در حال حاضر میزان مصرف نمک در کشور 2 تا 3 برابر سایر کشورهای جهان بیشتر است. نمک باعث فشارخون می‌شود. اکنون 10 میلیون نفر در کشور به فشار خون مبتلا هستند و سالانه 90 هزار نفر به دلیل فشار خون می‌میرند. شما باید والدین خود را وادار کنید تا فشار خونشان را اندازه بگیرند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تحرک نکته دیگری است که بر آن تأکید می‌کنم. شما باید روزی یک ساعت تحرک و ورزش داشته باشید و این برنامه تحرکی که آموزش و پرورش برای شما در نظر گرفته است برای فرهنگ‌سازی است تا از کودکی یاد بگیرید برای ارتقاء سلامت خود ورزش داشته باشید.

وی اظهار داشت: اکنون مشکلی که در مقاطع ابتدایی و متوسطه داریم اضافه وزن و چاقی دانش‌آموزان است؛ باید بدانیم این موضوع موجب فشار خون، دیابت و سرطان  می‌شود. قدر سلامتی خود و والدین خود را بدانید چرا که چاقی عمر پدر و مادرتان را کوتاه می‌کند.

سیاری تصریح کرد: ما 3 طرح برای بهبود تغذیه بوفه‌های مدارس، بهداشت دهان و دندان و خود مراقبتی در نظر گرفته‌ایم که امیدواریم اجرای آنها موجب ارتقاء سلامت شما شود.

*توزیع نوشابه،سوسیس و کالباس در مدارس ممنوع

حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش نیز در این مراسم گفت: از برنامه شاد مشترک عمو پورنگ و شما لذت بردم. برای سلامت دانش‌آموزان مجموعه‌ طرح‌هایی در وزارت آموزش و پرورش پیش‌بینی کرده‌ایم که یکی از آنها المپیادهای دانش‌آموزی است که برای 3 میلیون دانش‌آموز در نظر گرفته شده است.

وی افزود: از ابتدای مهر سال آینده ورزش صبحگاهی و همگانی را با همکاری شبکه رادیویی ورزش در سراسر کشور اجرایی خواهیم کرد.

حمیدی ادامه داد: بنا داریم تا تحرک دانش‌آموزان بیشتر شود و دانش‌آموز نامتناسب و چاق کمتری داشته باشیم. در حوزه بهداشت نیز بحث امنیت غذایی، بوفه‌های مدارس و مواد ممنوعه که موجب آسیب به دانش‌آموزان می‌شود را ساماندهی خواهیم کرد و از این پس دیگر شاهد توزیع نوشابه، سوسیس و کالباس در مدارس نخواهیم بود تا امنیت غذایی برای دانش‌آموزان حاصل شود.

وی اظهار داشت: موضوع شنوایی و بینایی‌سنجی نیز به عنوان غربالگری ملی اتفاق خواهد افتاد.

وی اظهار داشت: بهداشت دهان و دندان نیز از امروز در تمام مدارس ابتدایی کشور کلید می‌خورد که در آن دانش‌آموزان به صورت یونیت‌های سیار معاینه خواهند شد.

حمیدی خاطر نشان کرد: به دانش‌آموزان توصیه می‌کنم ارتباط خود را با خدا و طبیعت بیشتر کنند.

اسفندیار چهاربند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران نیز در این برنامه اظهار داشت: از کسانی که در این طرح ملی شرکت‌ کرده‌اند سپاسگزارم، دندان یکی از اعضای مهم بدن است و حفظ سلامت آن در سلامتی سایر اعضای بدن تأثیر  جدی دارد و مراقبت و فرهنگ آن در کودکی کمک می‌کند تا در بزرگسالی از دندان‌های سالم برخوردار و زندگی سالمی داشته باشید.

وی خاطر نشان کرد: از همکاران در وزارت بهداشت و آموزش و پرورش تشکر می‌کنم که زمینه زندگی بانشاط‌تر و ارتقاء شاخص‌های سلامت و توسعه فردی و جمعی مناسب را در آینده نزدیک به ملت ایران اسلامی نوید می‌دهند؛ همکاری این دو دستگاه می‌تواند در ارتقاء سلامت جامعه مؤثر باشد.

در این مراسم تفاهمنامه طرح ارتقاء سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان ابتدایی سراسر کشور توسط نمایندگان وزرای بهداشت و آموزش و پرورش امضا شد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.