گفتگوی سلامانه با دکتر پیام فرح‌بخش، متخصص تغذیه

در ایام عید چطور وزنمان را ثابت نگه داریم؟

در ایام عید چطور وزنمان را ثابت نگه داریم؟

سلامانه : یک متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی گفت: «ایام عید زمانی است که مسافرت‌های زیادی پیش می‌آید و افراد در این زمان ممکن است برنامه غذایی معمول خود را تغییر دهند و نتوانند از برنامه همیشگی خود پیروی کنند. بسیاری از افراد هستند که به دلایل مختلف مثل اضافه‌وزن و چاقی تحت رژیم غذایی هستند به این افراد توصیه می‌شود در این ایام رژیمشان را در این ایام رعایت کنند.»


دکتر پیام فرح‌بخش در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه اظهار داشت: «افرادی هم که به بیماری‌های قلبی-عروقی، فشارخون، چربی خون یا کبد چرب مبتلا هستند حتماً باید رژیم غذایی خود را حین تعطیلات عید رعایت کنند تا بعد از این ایام دچار برگشت مشکلات و افزایش مصرف دوز دارو مواجه نشوند.»


وی در ادامه گفت: «افرادی که دچار فشارخون هستند، باید در تعطیلات عید آجیل شور نخورند. همچنین کسانی هم که به مشکلات قلبی -عروقی مبتلا هستند باید از مصرف شیرینی و آجیل پرهیز کنند یا در حد کم بخورند تا فشارخونشان بالا نرود.»


به گفته این متخصص تغذیه اگر فردی هم اضافه‌وزن دارد می‌تواند از متخصص تغذیه بخواهد برای تعطیلات، رژیم نگه‌دارنده به او بدهد تا حداقل وزنش بالا نرود. اگر فردی نتواند رژیم کاهش وزنش را ادامه دهد و بخواهد در میهمانی و... شرکت کند ممکن است دچار اضافه‌وزن شود ولی در این شرایط استفاده از رژیم نگه‌دارنده می‌تواند کمک‌کننده باشد.


فرح‌بخش به افرادی که این سؤال برایشان مطرح است که در ایام عید چه بخوریم و چطور وزنمان را حفظ کنیم، گفت: «باید نوع تغذیه همچنان بر اساس هرم غذایی باشید و بر اساس آن از گروه‌های غذایی نان و غلات، سبزی و میوه‌جات و همچنین لبنیات، گوشت‌ها و مقدار کمی چربی و شیرینی استفاده شود.»


وی در پایان تأکید کرد: «از گرفتن‌های رژیم‌های خاص لاغری در این ایام صرف‌نظر کنید. اگر جزو کسانی هم هستید که در میهمانی شرکت می‌کنید و مقدار زیادی شیرینی و آجیل می‌خورید به این نیت که وعده شام را حذف کنید، یادتان باشد این روش تغذیه بسیار اشتباه است و نه‌تنها به کاهش وزن کمک نمی‌کند بلکه شما را در معرض افزایش وزن قرار می‌دهد.»

ارسال برای یک دوست
۰ ۱ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.