فعالیت بدنی به کاهش استرس کمک می‌کند

فعالیت بدنی به کاهش استرس کمک می‌کند

سلامانه : بر اساس تحقیقات جدید فعالیت‌های ورزشی و فیزیکی به کاهش اثرات ناخوشایند ناشی از استرس کمک می‌کند.

به گزارش سلامانه به نقل از دیلی میل، پژوهش جدیدی که بر روی موش‌ها به انجام رسید، نشان می‌دهد که تمرینات ورزشی می‌تواند سبب ایجاد تغییراتی در عضلات اسکلتی شده و همین تغییرات است که مواد تولیدشده در طی استرس که برای مغز زیان‌بار هستند را از خون خارج می‌کند.


در این آزمایش که توسط پژوهشگران در موسسه کارولینسکا در سوئد به انجام رسید، از چندین موش که به‌صورت ژنتیکی دستکاری‌شده بودند و میزان زیادی از پروتئین PGC-1a1 در بدنشان وجود داشت استفاده شد. گفتنی است این موش‌ها فعالیت جسمی خاصی انجام نداده بودند و دلیل فزونی این پروتئین، فقط به خاطر دستکاری‌شده ژنتیکی آن‌ها بود.


سپس این موش‌ها به همراه موش‌های معمولی به مدت چند هفته در معرض عوامل استرس‌زای محیطی قرار گرفتند. پس از پنج هفته مشخص شد که موش‌های معمولی دچار نوعی افسردگی مرتبط با استرس شدند، حال‌آنکه موش‌های دستکاری ژنتیک شده (که ورزش خاصی هم نکرده بودند) هیچ نشانه‌ای از افسردگی نداشتند.


این پژوهش همچنین مشخص ساخت که موش‌هایی که در بدن آن‌ها مقدار زیادی از پروتئین PGC-1a1 وجود داشت، مقدار زیادی آنزیم موسوم به KAT هم تولید می‌کردند. این آنزیم سبب می‌شود که ماده کینورنین که در طی استرس تولید می‌شود بتواند به اسید کینورنینتبدیل شود. از آنجا که این اسید نمی‌تواند به مغز برسد، تولید این اسید سبب مصون ماندن مغز از اثرات مخرب استرس می‌شود.
این دانشمندان امیدوارند پژوهش جدید بتواند به تولید داروهای جدیدی برای جلوگیری از اثرات مخرب استرس بر روی مغز و مقابله با استرس بیانجامد.

 

ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.