هورمون‌ها چگونه از مسیر خود منحرف می‌شوند؟

هورمون‌ها چگونه از مسیر خود منحرف می‌شوند؟

سلامانه : هورمون‌ها نقش مهمی در بدن دارند و کارکرد بد آن‌ها به سرطان‌ها و بیماری‌های مرتبط با مشکلات هورمونی منجر می‌شود. عادات روزانه بسیاری در ابتلا به این بیماری‌ها دخیل هستند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، Natural news در گزارش اخیر خود به چند مورد از این عادات اشاره کرده است:


قهوه: به‌طور مصنوعی غدد فوق کلیوی را تحریک می‌کند و حالت هشیاری و حتی هراس را ایجاد می‌کند. این مسئله تعادل هورمونی را به هم می‌زند و کسلی مزمن را آن جایگزین می‌کند که چرخه خطرناک میل به کافئین بیشتر را موجب می‌شود که همین کار غدد فوق کلیوی را از ترشحاتی که برای شما ضروری است خالی می‌کند.


نسخه و دارو: برآورد می‌شود که از هر 10 نفر 7 تن دست‌کم در حال مصرف یک داروی تجویزی هستند. کاهش‌دهنده‌های درد، داروهای قلب، داروهای ضد تشویش، قرص‌های خواب و پیشگیری از بارداری و داروهای ضدالتهاب مانند آسپرین و ایبوپروفن همگی منجر به هم خوردن نظم هورمون‌ها می‌شوند.


سوءتغذیه: اگرچه جوامع امروز با چاقی مفرط دست به گریبان‌اند اما انتخاب غذاهای فراوری شده با قند بالا و چربی ترنس زیاد، غذاهایی مملو از ترکیبات اصلاح شده ژنتیکی و مملو از نگهدارنده‌های شیمیایی سوءتغذیه را در دنیا افزایش داده‌اند. این غذاها تأثیر زیانباری بر سیستم هاضمه دارند که به‌تبع بر هورمون‌های ما اثرگذار است.


الگوی نامنظم خواب: تغییر کار، بیدار ماندن و بیدار شدن در میانه شب ریتم ساعت زیستی بدن را که چرخه خواب‌وبیداری ما را کنترل می‌کند تغییر می‌دهد. افزایش میزان کورتیزول و کاهش سطح ملاتونین در بدن نتیجه خواب نامناسب و ناهماهنگی هورمونی است.


اضطراب: امروزه میزان استرس در مردم دنیا به بالاترین حد خود رسیده است که تأثیر بسیاری بر هورمون‌ها دارد. استرس مزمن انرژی غدد فوق کلیوی را خالی می‌کند و همین مسئله به مشکلات هورمونی شدیدی منجر می‌شود.


وسایل الکترونیکی: رواج استفاده از گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ، کامپیوترهای رومیزی، سینمای خانگی و تمامی وسایل الکترونیکی زندگی‌های امروز را از جهاتی آسان و در برخی ابعاد پیچیده کرده‌اند. بدخوابی، عصبانیت و استرس، کاهش میزان انرژی، مسائل معده‌ای و روده‌ای، اختلالات تیروئید و التهاب همگی ناشی از نیروی محرک الکتریکی موجود در این وسایل است که منجر به عدم توازن هورمون‌ها می‌شود.


کرم ضد آفتاب و عینک‌های آفتابی: یکی از دلایل عمده عدم توازن هورمون‌ها گذراندن زمان اندک بیرون از خانه و استفاده از لوسیون‌های ضد آفتاب و عینک‌های آفتابی است که تولید و جذب ویتامین D توسط پوست و پشت عدسی‌های چشم را کاهش می‌دهد. کمبود این ویتامین که یک هورمون تنظیم‌کننده نورون‌ها است منجر به همه انواع مشکلات هورمونی می‌شود.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.