ترس از سوسک نوعی فوبیاست

سلامانه : افرادی‌که در جامعه دیده می‌شوند که از محرک‌هایی غیر طبیعی ترس‌های مزمن دارند.

نسرین امیری، متخصص روانپزشک در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، بیان کرد: فوبیا در واقع ترس‌های بیمار گونه قلمداد می‌شود. ترس‌های غیر مرضی مانند ترس از حیواناتی چون شیر و مار، دیدن صحنه‌ی تصادف واقعی طبیعی هستند و به عنوان یکی از فاکتورهای واکنشی است که ما از خود بروز می‌دهیم اما در مواردی که چه با وجود محرک و چه با نبود محرک فرد از چیز خاصی که صدمه ایجاد نمی‌کند واهمه داشته باشد، فرد دچار ترس مرضی یا فوبیاست مانند ترس از ارتفاع، گربه و...

امیری در ادامه عنوان کرد: فوبیا در واقع از علت بیولوژیکی هم نشات می‌گیرد که این مسئله ژنیتکال در مقوله‌ی اضطراب می‌گنجد. دلیل دیگر فوبیا می‌تواند یادگیری باشد، این علت زمانی رخ می‌دهد که والدین فرد دچار این ترس بوده و به فرزند خود انتقال می‌دهند.

وی در ارتباط با راهکار فوبیا اذعان کرد: خانواده یا فرد باید به شناخت ترس خود بپردازد چرا که گاهی بیماری رشد می‌کند اما فرد آن را به عنوان بیماری نمی‌شناسد و بیمارگونه بودن آن را زیر سوال قرار می‌دهند.

نکته‌ی جالب قابل ذکر کسانی هستند که از سوسک می‌ترسند دچار فوبیا هستند که معمولا این ترس را طبیعی قلمداد می‌کنند. در  این مواقع درمان سخت‌تر می‌شود.

وی افزود: روش‌های مختلفی برای درمان وجود دارد که یکی از آنها حساسیت زدایی است به این ترتیب که ابتدا با فرد راجع به آن محرک صحبت کرده سپس سعی می‌شود تا فرد بتواند تصورات ذهنی راجع به آن نیز داشته باشد. که در این مواقع ضربان قلب و تعداد تنفس‌های فرد باید کنترل شود. اگر با تصور محرک فرد دچار اضطراب نشود عکس آن را به بیمار نشان می‌دهند و در آخر فرد را با آن مواجه می‌کنند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: روش دیگر درمان فوبیا غرقه سازی یا فلودینگ نام دارد و به این صورت است که یکدفعه فرد را با محرک مواجهه می‌کنند و آنقدر در آن شرایط نگه می‌دارند تا سیستم بیولوژیک بتواند همه‌ی پاسخ‌های خود را بروز دهد و سپس فرد به آرامش برسد. در این نوع درمان که شایع هم نیست و در مواقع خاص استفاده می‌شود، احتمالا دیگر فرد از آن محرک احساس ترس نخواهد داشت.

لازم به ذکر است اگر فرد با این روش‌ها درمان نشود، درمان دارویی را نیز به آن ها اضافه می‌کنیم.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.