۶علامت کمبودآب

سلامانه : کمبود آب سلامت بدن را به خطر مي اندازد و مي تواند به لخته شدن خون، صرع و بيماري هاي ديگر منجر شود. نتايج بررسي ها نشان مي دهد، کمبود آب حتي به ميزان کم، باعث کاهش انرژي و بدخلقي مي شود. به همين علت بايد آب کافي مصرف کرد و کم آبي بدن را به موقع تشخيص داد اما علايم کم آبي بدن، هميشه تشنگي و خستگي مفرط نيست. علايم ديگري نيز وجود دارد که کمتر شناخته شده است.

هوس کردن شيريني

به گزارش روزنامه خراسان، زماني که بدن دچار کمبود آب مي شود، عملکرد بعضي از اعضاي بدن مانند کبد که آب مصرف و گليکوژن ذخيره مي کند، تحت تأثير قرار مي گيرد؛ در نتيجه فرد هوس مي کند خوراکي بخورد؛ از شکلات گرفته تا اسنک هاي شور، اما هوس شيريني شايع تر است زيرا در شرايط کم آبي، بدن با مشکل توليد گليکوژن رو به رو مي شود. زماني که هوس شيريني کرديد، خوراکي آبکي انتخاب کنيد، اغلب ميوه ها و سبزي ها حاوي آب است از اين رو آب موردنياز بدن را تأمين مي کند. در واقع بيش از ۹۰درصد از مواد تشکيل دهنده برخي ميوه ها و سبزي ها آب است از جمله طالبي، توت فرنگي، هندوانه، خيار، کرفس، کاهو، کدوسبز، گوجه فرنگي و فلفل دلمه اي. ماست نيز منبع خوبي براي تأمين آب بدن است.

بروز سردرد

مغز داخل يک کيسه مايع قرار دارد که مانع از برخورد آن به جمجمه مي شود. در صورت کم آبي، مغز به جمجمه برخورد مي کند که اين امر باعث سردرد مي شود. بايد دانست برخي نوشيدني ها آب بدن را کاهش مي دهد؛ از جمله نوشيدني هاي انرژي زا و کافئين دار.

تب و لرز

در صورت کم آبي شديد بدن، فرد دچار علايم تب و حتي لرز مي شود. تب شديد خطرناک است، بنابراين در اين مواقع مرتب دماي بدن را کنترل کنيد.

گرفتگي عضلات

هرچه دماي بدن بالاتر برود، گرفتگي عضلات نيز بيشتر مي شود. به اين ترتيب عضلات حرارت را در خود نگه مي دارد. تغييرات در الکتروليت ها، تغيير در ميزان سديم و پتاسيم مي تواند به گرفتگي عضلات منجر شود.

خشکي پوست

در مراحل مختلف کمبود آب، فرد دچار سرگيجه مي شود و از حجم خون وي کم مي شود؛ اين امر خشکي پوست را در پي دارد. به علت خشکي، احتمال گرگرفتگي نيز وجود دارد.

بوي نامطبوع دهان

بزاق دهان داراي خاصيت ضدباکتريايي است اما کمبود آب باعث کاهش بزاق دهان مي شود که بوي نامطبوع دهان را در پي دارد.

آزمايشي براي تشخيص کم آبي بدن

پوست پشت دست را با دو انگشت به اندازه نيم تا يک سانتي متر به سمت خود بکشيد و رها کنيد. بايد در عرض چند ثانيه پوست به جاي خود برگردد. بازگشت کند پوست به جاي خود نشانه کم آبي است.

اگر بدن آب کافي داشته باشد، رنگ ادرار شفاف است. زرد يا نارنجي بودن ادرار نوعي اخطار است. هنگامي که بدن با ۳درصد کمبود آب رو به رو است، رنگ ادرار به طور قابل توجهي زرد خواهد شد. در صورتي که کمبود آب ۵درصد باشد، ادرار به رنگ زرد و بيش از ۵درصد به رنگ نارنجي خواهد بود.

بنابراين لازم است به طور منظم آب بنوشيد.

در صورتي که علاقه زيادي به نوشيدن آب نداريد با افزودن کمي آب ميوه يا ميوه يخ زده، آن را طعم دار کنيد.

از چاي هاي مختلف گياهي استفاده کنيد.

به جاي خوردن اسنک هاي خشک مانند چيپس و کراکر، از ميوه و سبزي هايي استفاده کنيد که حاوي آب است.

اگر هنگام راه رفتن صداي آب در معده به گوش مي رسد، به اين معناست که آب جذب بدن نشده است. مايعات خنک تر يا با دماي اتاق، جذب بهتري دارد.


 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.