رابطه‌ی مصرف کورتون با آب مروارید

سلامانه : استمرار استفاده از کورتون، در موارد شدید باعث ایجاد آب سیاه چشم هم می‌گردد.

دکتر محمد کی‌پور اپتومتریست درگفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: کورتون‌ها معمولا برای درمان طیف وسیعی از التهابات موضعی عمومی بکار می‌روند و تمام ارگان‌های بدن بخصوص چشم‌ها تحت تاثیر این دارو هستند. 

وی افزود: آب مروارید فرآیندی تدریجی است که با افزایش سن و در اثر ایجاد کدورت در عدسی چشم پدید می‌آید که به کاهش فزاینده‌ کیفیت بینایی فرد منجر می‌ گردد و استعمال بی‌رویه کورتون‌ها می تواند نقش چشم گیری در فرآیند آب مروارید ایفا کند و روند ایجاد کدورت در عدسی چشم را تسریع کند، هر چند که مکانیسم دقیق آن هنوز مشخص نشده است. 

وی در ادامه گفت: از آنجایی که آب مرواریدی که توسط کورتون ایجاد می گردد، در قسمت خلفی عدسی چشم و مجاور با نقطه‌ فوکوس چشم است،بیماری فرد را به شدت تضعیف می‌کند و یا کاهش می‌دهد. 

وی ادامه داد: آب مروارید انواع مختلفی دارد ولی آب مرواریدی که توسط مصرف بی‌رویه کورتون ایجاد می گردد عواقب بارزتر و نامطلوب‌تری برای بیمار دارد که فرد در نهایت چاره‌ای جز عمل جراحی ندارد. 

وی در پایان گفت: مصرف بی‌رویه کورتون تمام ارگان‌های بدن بخصوص چشم را تحت تاثیر قرار می دهند و احتمال بروز آب سیاه را هم افزایش می‌دهد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.