مقاومت ۸۰ درصدی میکروب‌ها نسبت به آنتی بیوتیک‌ها

سلامانه : بررسی‌ها نشان می‌دهند مقاومت برخی از میکروب‌ها نسبت به آنتی بیوتیک‌ها، در مواردی تا 80 درصد افزایش یافته و باعث کاهش شدید اثر دارو شده است.

محمودرضا شاه بهرامی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت:‌ به دلیل استفاده نا به جا و غیر منطقی داروها، بسیاری از بیماری‌های عفونی مجددا شیوع یافته‌اند و همچنین بیماری‌های عفونی جدیدی نیز شایع شده‌اند.

با اشاره به گسترش مقاومت میکروب‌ها در برابر داروها، تاکید کرد:‌ بررسی‌ها نشان می‌دهند که مقاومت برخی از میکروب ها نسبت به آنتی بیوتیک‌ها، در مورادی تا 80درصد افزایش یافته و باعث کاهش شدید اثر دارو شده است.

شاه بهرامی افزود: بالا رفتن مقاومت میکروب‌ها نسبت به آنتی بیوتیک‌ها عوارض و اثرات متعددی نظیر افزایش هزینه‌های درمانی، کاهش اثر بخشی روش‌های درمانی و بالا رفتن آمار ابتلا و مرگ و میر را دارد.

وی با بیان اینکه ایران جزء کشورهای پر مصرف در خصوص آنتی بیوتیک‌ است، خاطر نشان کرد:‌ بسیاری از مردم اطلاع کافی در خصوص میزان صحیح مصرف آنتی بیوتیک‌ها و عوارض مصرف زیاد و غیر منطقی این داروها ندارند که این موضوع بر بروز مقاومت دارویی می‌افزاید.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.