در صورت آسیب در چهارشنبه سوری، درمان چشم اولویت دارد

سلامانه : یک فوق تخصص سوختگی با اشاره به امکان بروز سوختگی و آسیب به چشم به صورت همزمان در چهارشنبه سوری تصریح کرد: در این موارد باید درمان چشم را در اولویت قرار داد.

  
حمید صالحی، در گفت‌وگو با فارس با اشاره به بروز سوختگی‌های متعدد و آسیب‌های اعضای متعدد در این روز اظهار کرد: اگر در حوادث چهارشنبه سوری چشمی آسیب دیده باشد اولویت اول مراجعه به مراکز چشم‌پزشکی است.

وی تصریح کرد: در هنگام سوختگی‌های چهارشنبه سوزی چنانچه لباس تن وی از نوع پلاستیکی بوده و به بدن وی چسبیده باشد اصراری به خارج کردن لباس از تن وی نیست، حال اگر انگشتر یا گوشواره‌ای به انگشت یا گوش او است بهتر است در ساعات اولیه آنها را خارج کنیم چرا که اعضا متورم می‌شود و خارج کردن این اجسام از بدن طولانی خواهد شد.

این فوق‌تخصص سوختگی افزود: بهترین کار این است که افراد از انجام اقدامات خودسرانه خودداری کنند و قربانی را گرم نگه دارند و به اولین مرکز درمانی برسانند.

وی خاطر نشان کرد: برخی افراد سیب‌زمینی بر روی محل سوختگی می‌گذارند یا خمیردندان می‌مالند که در برخی موارد این مواد زخم را دچار عفونت کرده و درمان درد را به تأخیر می‌اندازد بنابراین باید در صورت بروز سوختگی به پزشک متخصص مراجعه کرد که با سوختگی و زخم پوست آشنایی دارد.

صالحی تصریح کرد: ما حتی معتقدیم که افراد نباید از پمادهای سوختگی شناخته شده‌ای که در مراکز درمانی سوختگی استفاده می شود به شکل خودسرانه استفاده کننده چرا که ممکن است روند بهبودی فرد را به تأخیر بیندازد و دقت به این مساله ثابت می‌کند که افراد باید حتماً نزد پزشک صاحب صلاحیت بروند.

این فوق تخصص سوختگی خاطر نشان کرد: خوشبختانه امروز در اکثر مناطق کشور متخصصان و مراکزی در حوزه سوختگی وجود دارد و این مراکز با توجه به تجربیات سال‌های گذشته آمادگی لازم برای چهارشنبه سوری را دارند و تخت های خود را تجهیز می‌کنند.

وی گفت: معاونت‌های درمان 3 دانشگاه علوم پزشکی در زمان‌های خاص مثل چهارشنبه سوری نه تنها بیمارستان‌های سوختگی بلکه تمام بیمارستان‌ها را آماده باش می‌دهند بنابراین به نظر نمی‌رسد مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد.

صالحی افزود: زمانی که حجم مراجعه کنندگان بالا می‌رود فقط بیمارستان‌های سوختگی پاسخگو نیستند بلکه تمام بیمارستان‌ها آماده خدمت هستند و افراد را تریاژ می‌کنند و با در نظر گرفتن شرایط کسی را که اولویت بیشتری دارد به بیمارستان‌های سوختگی ارجاع می‌دهند.

این فوق تخصص سوختگی خاطر نشان کرد: در سوختگی 2 بحث مطرح است یکی تشخیص شدت سوختگی و دیگری انجام اقدامات اولیه در 24 ساعت اول پس از سوختگی که تمام جراحان عمومی در بیمارستان‌ها در رابطه با اقدامات اولیه توانایی دارند.

وی یکی از مشکلات حوزه سوختگی را مراجعه آنان به افراد غیرمتخصص و حتی غیرپزشک دانست و گفت: در برخی موارد افراد درمان‌های خودسرانه انجام می‌دهند که باعث عفونی شدن زخم می‌شود ولی چنانچه در روزهای اولیه و فازهای اولیه به متخصصان سوختگی مراجعه کنند شاید با درمان‌های ساده بتوان آنها را درمان کرد ولی چنانچه زخم عفونی شود درمان‌های جراحی مداخله‌ای صورت می‌گیرد.

صالحی گفت: چنانچه فردی دچار شکستگی مرکب شود و به یک شکسته‌بند مراجعه کند امکان دارد که شکستگی وی به شکستگی غیرقابل ترمیم بدل شود که این موضع در سوختگی نیز مصداق دارد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.