خطر ابتلا به کم خونی با فقدان ویتامین د

خطر ابتلا به کم خونی با فقدان ویتامین د

سلامانه :یافته های تازه دانشمندان نشان داده، کودکانی که از کمبود ویتامین د رنج می‌برند در معرض خطر ابتلا به کم خونی قرار دارند.

به گزارش سرویس ترجمه پایگاه خبری «سلامانه»،دانشمندان با تجزیه و تحلیل نمونه های خونی بیش از ده هزار و چهارصد کودک، پی بردند میزان ویتامین د خون کودکان مبتلا به کم خونی بسیار پایین تر از حد طبیعی است.


کودکانی که میزان ویتامین د خون شان پایین تر از 30 نانوگرم در میلی لیتر بود تقریبا دو برابر بیشتر از همسالان شان که میزان ویتامین د خون شان طبیعی بود در معرض ابتلا به کم خونی قرار داشتند.


کودکانی که میزان ویتامین د بدن شان پایین تر از 30 نانوگرم در میلی لیتر بود از کمبود خفیف این ویتامین رنج می بردند، در حالی که افرادی که میزان ویتامین د بدن شان پایین تر از 20 نانو گرم در میلی لیتر بود با کمبود شدید این ویتامین دست و پنجه نرم می کردند. 


پژوهشگران دریافتند 14 درصد کودکان سیاه پوست به کم خونی مبتلا هستند که دو درصد بیشتر از میانگین کودکان سفید پوستی است که از این بیماری رنج می برند. 


دکتر مردیت اتکینسون، متخصص کلیه مرکز کودکان دانشگاه جان هاپکینز و سرپرست این مطالعه گفت:" تفاوت های نژادی نشان داد برای پیشگیری و درمان چنین بیماری هایی به مطالعه و بررسی بیشتری نیاز است."


دکتر جفری فادرافسکی، یکی از همکاران این مطالعه نیز گفت:" اگر یافته های ما ثابت کنند میزان پایین ویتامین د در خون سبب ابتلا به کم خونی می شود، می توان با تجویز مکمل های، کمبود این ویتامین را به راحتی درمان کرد."

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.