رابطه فقر و خرابی دندان‌ها

رابطه فقر و خرابی دندان‌ها

سلامانه : آیا میان شرایط اقتصادی و اجتماعی افراد و سلامت دهان و دندان آن‌ها ارتباطی وجود دارد؟ پاسخ این سؤال مثبت است، زیرا بر اساس آخرین تحقیقات انجام‌شده افراد مسنی که جزء قشر ضعیف جامعه دسته‌بندی می‌شوند نسبت به افراد مرفه در جامعه هفت دندان کمتر دارند.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه به نقل از دیلی میل، دانشمندان بر این عقیده هستند که ارتباطی قوی میان پایگاه اقتصادی- اجتماعی فرد و سلامت دهان و دندان وجود دارد. در واقع افراد مرفه 20 درصد بیشتر از شانس داشتن دندان‌هایی سالم و بدون نقص برخوردار هستند. آن‌هایی که درآمد کمتری دارند، علاوه بر اینکه مرتبه شغلی چندان مناسبی ندارند به انواع محرومیت‌های تحصیلی، بهداشتی و به دنبال دندانی دچار هستند.


این گروه غالباً از پوسیدگی دندان، بیماری‌های لثه و فواصل زیاد میان دندان‌ها رنج می‌برند و به همین دلیل دندان‌های کمتری در دهان دارند. یافته‌های این تحقیق هشدار جدی است برای تمام جوامع، زیرا با افزایش تعداد افرادی که حقوق چندان بالایی دریافت نمی‌کنند خطر شیوع بیماری‌های دهان و دندان افزایش میابد. خطری که از طریق سیاست‌گذاری‌های صحیح بهداشتی قابل‌پیشگیری است.
یکی از دلایل بیماری‌های دهان و دندان در میان اقشار ضعیف تغذیه نامناسب آن‌هاست. این گروه به‌واسطه عدم استفاده از خوراکی‌هایی مانند تخم‌مرغ، شیر و سایر انواع لبنیات دندان‌های ضعیف‌تری دارند. بنابراین طبیعی است زمانی که به میان‌سالی برسند دندان‌های کمتری نسبت به سایرین داشته باشند.

 

ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.